Bojovnici s drahými soláry Vitáskovou prý někdo chtěl zabít

13.09.2013 7:32

Předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou se tento týden zřejmě někdo pokusil zabít, uvedla televize Nova. Neznámý pachatel poškodil výtah v pražském domě, kde Vitásková bydlí. Policie už půl roku Vitáskovou hlídá kvůli častým výhrůžkám, podle Novy ale den před incidentem policisté přestali dům střežit.

Bojovnici s drahými soláry Vitáskovou prý někdo chtěl zabít
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotovoltaické pole

V pondělí někdo v domě poškodil výtah pro auta, takže se výtah mohl zřítit. Na několik hodin v něm uvízl přítel Vitáskové. Ačkoliv v domě blízko centra Prahy žijí i jiní lidé, podle Novy Vitásková nepochybuje o tom, že útok byl namířen na ni.

"Porucha byla hodnocena jako zcela neobvyklá s tím, že se jednalo o úmyslný čin. Z osmi nosičů kabiny bylo sedm zcela demontováno," napsala Vitásková v hlášení ministru vnitra, které má Nova k dispozici.

Druhý neúspěšný pokus?

Vitásková dostala policejní ochranku kvůli tomu, že se někdo pokusil její auto vytlačit z dálnice. Útokem se na začátku dubna na utajeném jednání zabývala Bezpečnostní rada státu.

ERÚ se pod vedením Vitáskové pustil do rozsáhlých kontrol. Vitásková se domnívá, že část solárních elektráren získala v roce 2010 licenci neoprávněně. Podle ní je možné, že majitelé těchto elektráren neoprávněně čerpají podporu ve výši několika miliard korun ročně. Kvůli solárnímu podvodu ale i Vitásková čelí obvinění z napomáhání trestnému činu zneužití pravomocí úřední osoby. Vitásková, která je ve vedení úřadu od července 2011, obvinění odmítá.

Velké rozšíření solárních elektráren v letech 2009 a 2010 vedlo k razantnímu zvýšení celkové částky, která míří na podporu obnovitelných zdrojů. V letošním roce se jedná o 44,4 miliardy korun, z toho 11,7 miliardy platí vláda ze státního rozpočtu a zbytek spotřebitelé v cenách elektřiny.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…