Britové mají panickou hrůzu z terorismu. Vynořila se studie

09.01.2018 22:05

Kdo se v roce 2018 bojí terorismu a teroristického útoku na svém území? Podle aktuální studie nadnárodní sociologické agentury Ipsos MORI se teroristického útoku z celé řady dotázaných zemí zdaleka nejvíce obávají Britové, píše britský list Independent.

Britové mají panickou hrůzu z terorismu. Vynořila se studie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Velkou Británii čeká tento čtvrtek referendum o vystoupení z Evropské unie tzv. Brexitu

„Britové jsou nejvíce náchylní k tomu, aby v roce 2018 očekávali velký teroristický útok na svém území,“ sdělil britskému Independentu šéf sekce politického výzkumu agentury Ipsos MORI Gideon Skinner. Násilného útoku s teroristickým motivem se totiž v zemi podle toho, co Ipsos MORI ve svých dotazníkových šetřeních zjistil, obává více než šest z deseti Britů (přibližně 65 procent oslovených).

To je více než v Turecku, kde se letos teroristického útoku obává 60 procent respondentů agentury, a rovněž více než ve Francii, kde se z pocitu ohrožení v důsledku možného útoku teroristů vyznalo 53 procent oslovených. V Německu a ve Spojených státech se pak toho, že teroristé v zemi v novém roce zaútočí, obává 51 procent respondentů.

Agentura Ipsos MORI šetření, jehož výsledkům se věnuje i další britský list, Telegraph, prováděla celkem v osmadvaceti světových zemích a zahrnula do něj celkem 21 548 dospělých respondentů. Mezi národy, které se v letošním roce teroristického útoku obávají nejméně, vyčnívají například Číňané, kde se s obavami agentuře svěřilo pouze 15 procent oslovených. Optimističtí jsou rovněž obyvatelé Argentiny, kde se teroristického útoku obává pouhých 13 procent lidí. Z Evropy jsou pak jedni z nejméně bojácných Srbové. V Srbsku se možného teroristického útoku, který by přišel letos, obává jen o málo více než desetina oslovených (11 procent). 

Kromě nadmíru zvýšených obav z terorismu ve Spojeném království odhalila i to, že se čtyři z deseti Britů domnívají, že vypuknutí válečného konfliktu mezi Severní Koreou a Spojenými státy je „pravděpodobné“. Ještě vyšší obavy z možného konfliktu KLDR a USA v šetření vyjádřili lidé v USA (47 procent), Turecku (49 procent) a Kolumbii (55 procent).  

Navzdory obavám z terorismu a válek jsou lidé ve většině zemí optimističtí, co se týče jejich osobních životů. Sedmdesát šest procent všech oslovených respondentů totiž souhlasí s tvrzením, že pro ně letošní rok 2018 bude lepší, než byl rok minulý.  

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…