Brusel není EU, vzkázal Orbán. A Maďarsko si prý našlo velmi zajímavého spojence

02.08.2022 15:29 | Analýza
autor: rak

Přestože Maďarsko v poslední době čelí silnému tlaku, aby se podvolilo unijní většině a odblokovalo jednání o společném postupu v rámci nastolení nových sankcí na Rusko, země si stojí za názorem, že by takový krok více poškodil samotnou EU nežli Kreml. Za postojem Budapešti, který spustilo volání po zrušení práva veta v unii, si maďarský premiér Viktor Orbán stojí i nadále. „Pokud se objeví stanovisko, s nímž nesouhlasíme, řekneme to,“ ujišťuje s tím, že EU „není Brusel“. Země si dost možná našla nového spojence.

Brusel není EU, vzkázal Orbán. A Maďarsko si prý našlo velmi zajímavého spojence
Foto: Repro ČT24
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán

Maďarsko v poslední době čelí zvětšujícímu se tlaku kvůli svému odmítání přijímat další sankce namířené na Rusko za jeho rozpoutání války na Ukrajině, jelikož Budapešť odmítá přijímat takové sankce proti Kremlu, které dle jejího mínění poškodí Maďarsko a EU více nežli samotný Kreml.  

Několik evropských lídrů, včetně německého kancléře Olafa Scholze, tak tlačí na to, aby v návaznosti na toto odmítání Maďarska odebralo jednotlivým členským státům právo veta a došlo tak na ukončení dle něj „sobeckých blokád“.

Odebrání práva veta je dosti ošemetná věc, jelikož by do budoucna mohlo poznamenat i Českou republiku, jelikož by státy její velikosti mohly ve všem převálcovat velké evropské země a stačilo by pak, aby v EU vyjádřilo souhlas 55 procent členských států, které zastupují alespoň 65 procent všech obyvatel EU a cokoliv by mohlo projít i přes nesouhlas menších zemí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Andrej Babiš byl položen dotaz

Co uděláte z Prokopem?

To, že nepřiznal hned 3 byty přeci nemůže být náhoda, a jestli zapomněl, jak tvrdí, tak to je podle mě výmluva dítěte, která z něj ale rozhodně nedělá dobrého politika. Co mi přijde také dost divné, že si prý na byt bral hypotéku, ale ANO daroval milion. Dají se v ANO koupit funkce a místa na kandid...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zdravím Vaška Moravce. Tu miliardu mu nezávidím.” Vyplouvají vážné věci

4:46 „Zdravím Vaška Moravce. Tu miliardu mu nezávidím.” Vyplouvají vážné věci

Jak to dopadá, když se má omluvit za nepravdivé nařčení neziskovka vedená Václavem Moravcem? Takovou…