Černochová dusila v přímém přenosu Stropnického: On je asi jediný ministr obrany na světě, který...

15.01.2017 12:25

Hosty nedělního vysílání Partie na TV Prima byli ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a poslankyně a členka sněmovních výborů pro bezpečnost a pro obranu Jana Černochová (ODS). Kromě bezpečnostní situace a armády se bavili také o kauze schváleného zákona „lex Babiš“.

Černochová dusila v přímém přenosu Stropnického: On je asi jediný ministr obrany na světě, který...
Foto: archiv
Popisek: Jana Černochová, ODS
reklama

Stropnický se domnívá, že kvůli zákonu tzv. lex Babiš bude docela obtížné, aby lidé do politiky vůbec šli. „Už nyní je těžké lidi přemluvit, aby do politiky šli. Jste pod soustavnou palbou,“ zmínil Stropnický. Černochová však oponovala. „Zákon přece neomezuje to, aby podnikatelé vstupovali do politiky. Ten zákaz se vztahuje pouze na vlastnictví médií,“ řekla.

Oba politici se následně vyjádřili k výrokům prezidenta Miloše Zemana, jenž v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl informaci, že se v Česku pohybuje muž z Magrebu, jenž je podezřelý ze spolupráce s islámskými teroristy.

„Není dobré zveřejňovat informace tohoto typu,“ podotkl Stropnický s tím, že tajným složkám toto bezesporu ztíží práci. „Nemám tu informaci, jestli došlo k tomu registrování pohybu daného člověka zahraničními složkami, nebo zda jsme tu informaci získali z vlastních složek. Každopádně to vyzrazení byla chyba,“ myslí si.

„Zrovna kritika pana Stropnického mně v uších neladí,“ vzpomněla v této souvislosti Černochová na to, že Stropnický v minulosti vyzradil určité informace v kauze Fajád. Následně zaznělo i to, že svými slovy si mohl Zeman vyřizovat účty s ministerstvem vnitra i se samotným ministrem Milanem Chovancem (ČSSD) kvůli nově vzniklému centru proti dezinformacím. „Pro mě je ale podstatné, že pan premiér s panem ministrem vnitra toto dementovali,“ uzavřela toto téma Černochová s tím, že pokud by existovala skutečná bezpečnostní hrozba v zemi, tak by ji neohlašoval prezident, ale právě premiér, ministr vnitra nebo třeba policejní prezident.


Ministr obrany Martin Stropnický a poslankyně Jana Černochová v pořadu Partie. (ReproFoto: Prima)

Řeč pak samozřejmě přišla i na pandury. A nemohlo chybět ani vzájemné kritizování řízení resortu. Černochová útočila na Stropnického za jeho éru, Stropnický se však nedal a vzpomínal na éru vládnutí ODS. „Zaplať pánbůh, že se letouny za našich vlád nakoupily, protože za vaší vlády se nic nenakoupilo,“ poznamenala mimo jiné Černochová. „To není pravda,“ reagoval Stropnický.

„Výbor na obranu navštěvujeme velmi často i ve velmi silném zastoupení,“ reagoval pak Stropnický na kritiku Černochové ohledně předávání informací. Kritika Černochové pak směřovala i k tomu, že po Stropnickém nezůstanou po skončení volebního období žádné projekty. Vpálila mu také, že v průběhu svého mandátu už dvakrát ve sněmovně odmítl navrhované navýšení rozpočtu obrany. „Pan ministr Stropnický je asi pravděpodobně jediný ministr obrany na světě, kterému dvakrát po sobě navrhovala Poslanecká sněmovna navýšit rozpočet jeho resortu a on to odmítl. Dokonce v roce 2015 mu to navrhoval jeho koaliční kolega, pan poslanec Gabal (poslanec za KDU-ČSL). V roce 2016 pro rok 2017 jsem to navrhovala já. Jednou to bylo pět miliard, jednou to bylo deset miliard,“ účtovala poslankyně. Stejně tak mu vyčetla, že rozpočet jeho ministerstva nebyl několikrát profinancován. Stropnickému v tu chvíli připomněla jeho rozhovor z roku 2014 pro Hospodářské noviny, v němž sliboval, co vše má v souvislosti s českou armádou v plánu. Připomněla třeba slib na nákup pandurů, výběrové řízení na víceúčelové vrtulníky, plán na pořízení transportérů... V tu chvíli ji zastavil moderátor, protože výčet by byl ještě asi mnohem delší.

„To jsou ale všechno věci, které mohl pan ministr dělat. Místo toho mu zbudou v rozpočtu jednou čtyři miliardy, jednou šest miliard. Mě by zajímalo, kolik zbylo v rozpočtu ministerstva obrany pro rok 2016,“ nedala se jen tak zastavit Černochová. Na to už ale reagoval znovu moderátor s tím, že ministr Stropnický sám říkal, že by potřeboval na uskutečnění svých plánů více volebních období.

Závěrem se pak Stropnický vyjádřil i k americké základně v Česku. „Ta základna je na Balkáně, rakety jsou v Polsku. Nikdo nemluví o tom, že by umístění v Česku bylo na pořadu dne,“ ubezpečil Stropnický. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pirátský europoslanec se chlubí, jak nám v Bruselu zavařil kvůli Xaverovi s Lipovskou. Chce přimět Jourovou, aby začala konat

9:06 Pirátský europoslanec se chlubí, jak nám v Bruselu zavařil kvůli Xaverovi s Lipovskou. Chce přimět Jourovou, aby začala konat

Zvoleni ekonomky Hany Lipovské, moderátora Luboše Xavera Veselého a publicisty Pavla Matochy do Rady…