Česko chce pomoci Egyptu s přechodem k demokracii

11.03.2011 16:51

Česká republika už začala v Egyptě zjišťovat, jak by mohla pomoci se společenskými změnami a s přechodným obdobím na cestě k demokracii. Velvyslanec v Egyptě Pavel Kafka řekl ČTK, že český zastupitelský úřad a Člověk v tísni v Egyptě například pořádají schůzku pro sedm desítek Egypťanů z nevládních organizací.

Česko chce pomoci Egyptu s přechodem k demokracii

Kafka, český velvyslanec v Egyptě, se účastní dvoudenní velvyslanecké porady v pražském ústředí, kterou ministerstvo svolalo v reakci na nepokoje v severní Africe a na Blízkém východě. Diplomaté slaďují pozice pro další postup, protože dominový efekt protestů region historicky mění.

České zkušenosti s revolucí

O možnosti předávání českých zkušeností s pádem totality hovořil nedávno šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg.

"Egyptu nabízíme zkušenost, která je historicky ještě relativně nedávná," uvedl Kafka. "Už tímto směrem jde část našich aktivit a část našich zdrojů, zejména lidských. Pokoušíme se najít, kde by zkušenosti naši lidé mohli předat a jaké modely se v Egyptě dají uplatnit," uvedl. Zkušenosti může Praha nabídnout v oblasti ekonomické, fiskální i nevládním organizacím.

Protesty postihly značnou část arabských zemí

Nedávné masivní protesty Egypťanů nespokojených se svojí životní situací přiměly k odchodu dlouholetého prezidenta Husního Mubaraka. O funkci přišel 11. února. V zemi se nyní čeká na volby. U moci je armáda, která vytvořila vládu z lidí, kteří opozici nevadí. Referendum o ústavních změnách se bude konat 19. března. Projednají se tam také nové podmínky pro volbu prezidenta.

Egypt je jednou ze zemí, které se nevyhnuly vlně demonstrací v arabských zemích. Změny se udály v Tunisku, nepokoje v Libyi přerůstají v občanskou válku mezi opozicí a jednotkami vůdce Muammara Kaddáfího. Demonstrace lidí protestujících proti státnímu zřízení jsou i v Jemenu, Kuvajtu, Saúdské Arábii, Jordánsku či Íránu.

Související:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

10:13 „Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

Několik tisíc lidí se zúčastnilo pietního aktu a následného doprovodného programu v Muzeu na demarka…