Českým firmám hrozí konec obchodů v Ázerbájdžánu. Kvůli Schwarzenbergovu výroku

04.06.2013 13:45

Českým firmám údajně hrozí zastavení obchodů v Ázerbájdžánu kvůli diplomatické roztržce. Schwarzenberg označil tamní vládnoucí klan za diktaturu.

Českým firmám hrozí konec obchodů v Ázerbájdžánu. Kvůli Schwarzenbergovu výroku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Ještě v pátek ministr zahraničí Karel Schwarzenberg neviděl situaci v Ázerbájdžánu tak tragicky. Podle informací ČTK ale českým firmám údajně hrozí zastavení obchodů, agentuře to řekl hradní kancléř Vratislav Mynář po rozhovoru s ázerbájdžánským velvyslancem Tahirem Taghizadem.

Za vše může konflikt, který odstartoval Schwarzenbergův proslov při předávání ceny Homo Homini ázerbájdžánskému právníkovi, který hájí lidská práva tamějších obyvatel. Ministr nazval ázerbájdžánskou vládu „solidní rodinnou diktaturou“.

Mynář požádá prezidenta Miloše Zemana, aby se do řešení sporu zapojil. Kancléř řekl, že ho velikost diplomatického problému zarazila. České firmy mají v Ázerbájdžánu rozjednány kontrakty, které by mohly být po kritických slovech šéfa české diplomacie zrušeny. Podle informací ČTK Baku dokonce hrozilo stažením svého velvyslance z Prahy.

Mynář uvedl, že se Taghizade snaží roztržku vyřešit. Kancléř požádá Zemana, aby diplomata přijal na Hradě. Schůzka prezidenta s velvyslancem by mohla být již ve středu nebo ve čtvrtek. V pátek bude Zeman v Českých Budějovicích.

Podle informací ČTK se Schwarzenberg setkal s ázerbájdžánským protějškem na víkendové konferenci v USA. Diplomacie roztržku nyní řeší.

Z Ázerbájdžánu do Česka proudí část ropy. Podle dřívějšího vyjádření velvyslance zhruba každé čtvrté auto v Česku jezdí na pohonné hmoty vyrobené z ázerbájdžánské ropy, která do tuzemska přitéká přes distribuční firmy.

O místních obchodnících mluví ministerstvo pozitivně. „Všeobecně, na ázerbájdžánské podnikatele je třeba pohlížet jako na rozvážné, schopné a chytré partnery, kteří se v oblasti mezinárodního obchodu dostatečně orientují. Jsou připraveni k přijímání nových obchodních partnerů a také nových myšlenek či metod práce,“ píše ministerstvo na svých stránkách.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poteče krev? Vtrhnou odpůrci Babiše do Sněmovny? Padla zlá slova, vlastně ještě horší

19:51 Poteče krev? Vtrhnou odpůrci Babiše do Sněmovny? Padla zlá slova, vlastně ještě horší

„Byl by to boj a rozhodně nic hezkého.“ To ne, žádné násilí! Ani evidentní političtí odpůrci nové Ba…