Chystá se skutečně něco na Andreje Babiše? Toto zaznělo přímo ze Sněmovny

30.03.2017 19:44

ANKETA Rozjela se už „akce Babiš“ s cílem vyšachovat vicepremiéra naplno? „On to sem prišiel všetko vyčistiť a oni ho tam nechcú, pretože sú prepojení,“ glosuje místopředseda lidovců Ondřej Benešík, který se domnívá, že páchat ve vládě harakiri nikdo nechce. Ovšem poslanec ANO Stanislav Berkovec říká, že už „si rozebírají jednotlivé politiky ANO“ a topkař Josef Knot doporučuje, aby se raději vicepremiér Babiš alespoň do vyřešení kauz z vlády „odklonil“. ParlamentníListy.cz požádaly politiky o vyjádření ke znepokojujícím informacím, které se v souvislosti se stabilitou vlády aktuálně dostávají na veřejnost.

Chystá se skutečně něco na Andreje Babiše? Toto zaznělo přímo ze Sněmovny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Seznam.cz dokonce popisuje strategii, jak prý bude postupovat v následujících dnech ČSSD s lidovci a píše o „akci Babiš“ z jejich dílny, kdy je údajně cílem: „Přimět Babiše, aby z vlády odešel sám. Záložní varianta: odvolání.“

A jsou tu i další poměrně znepokojující informace pro budoucnost vlády ve stávajícím složení. Lidové noviny si aktuálně všímají změny morálního kodexu hnutí ANO a dodávají, že v pražských lobbisticko-finančních kruzích již několik dnů koluje spekulace, že v případu Čapího hnízda by mohlo brzy padnout obvinění přímo na Andreje Babiše. Zmiňovaná noticka v kodexu o tom, že by se trestně stíhaný člen hnutí měl vzdát všech funkcí, doznala změn a je teď mírnější. Podle vicepremiéra je spojování těchto věcí nesmyslné a také další členové hnutí upozorňují, že šlo o dlouhodobější záležitost, která má zcela jiný důvod než aktuální problém vicepremiéra.

Když to shrneme, nabízí se otázka, do jaké míry jsou uvedené úvahy opodstatněné? Připomeňme, že na základě usnesení Sněmovny má vicepremiér Andrej Babiš vysvětlit svůj diskutovaný byznys do konce dubna. On sám, ať už jde o aféru s dluhopisy, Čapí hnízdo nebo kodex, vše považuje za kampaň proti hnutí ANO.

Benešík: Tradičné politické strany sa ho chcú zbaviť

„Vůbec nemáme žádné mechanismy na to, abychom kohokoli odvolávali z vlády a mediálně vyvolávali tlak. Velká média vlastní Andrej Babiš,“ reagoval pro ParlamentniListy.cz místopředseda KDU-ČSL Ondřej Benešík. Sám se domnívá, že to s odvoláváním vicepremiéra nebude tak horké. „Celá záležitost je tak trošku vyvolána tím, že Andrej Babiš chce být mučedníkem, protože tradičné politické strany sa ho chcú zbaviť. On to sem prišiel všetko vyčistiť a oni ho tam nechcú, pretože sú prepojení. Já to říkám tak, jak jsem to slyšel na koaličních radách a podobně, promiňte tu špatnou slovenštinu. Já si myslím, že vláda dovládne. Technicky, za půl roku a nějaký měsíc máme volby. Svrhávat vládu a dělat nějaké harakiri ve vládě? To už je v podstatě téměř vyloučené a nikdo to nechce.“

Lidovci chtějí pouze pochopit, o co tady jde: „Jako KDU-ČSL chceme, aby se některé věci vysvětlily a pan vicepremiér nám řekl, jak se věci mají, jaká byla jeho role. V rámci možností samozřejmě... A to je celé. Že by padla před volbami vláda? To si rozhodně nemyslím, nedává to smysl, procedury jsou zdlouhavé. Kdyby někdo vystupoval z vlády nebo chtěl někoho odvolávat... Samozřejmě chápu, že spousta lidí je znepokojených, ptají se, ale máme nějaký volební cyklus a v současné době je to spíš předvolební kampaň než opravdu reálný pokus něco změnit. V současné době už jsme v takovém stádiu před volbami, že vidíme víceméně politické proklamace. Fakticky se ale asi nic neuděje,“ dodal Benešík.

Lidovec Šimon Heller reagoval takto: „Pokud ministr porušuje zákony naší země, je to nepochybně důvod k jeho odvolání. Zda Andrej Babiš zákony naší země porušil, musí posoudit příslušné úřady.“

Seďa: Když se prokáže dotační podvod, ať odstoupí

„Nejprve chci říci, že ČSSD již v roce 2013 upozorňovala na střet zájmů pana předsedy A. Babiše i jeho nejbližších spolupracovníků z Agrofertu,“ připomenul poslanec ČSSD Antonín Seďa. „Poslanecká sněmovna z důvodu kauzy korunových dluhopisů vyzvala Andreje Babiše k vysvětlení a také vyzvala pana premiéra k jednání, pokud nebude ministr financí respektovat usnesení Poslanecké sněmovny. Kauzu Čapí hnízdo řeší EU a Policie ČR. Pokud by se prokázal dotační podvod, pak je logické, že by měl ministr odstoupit. Prostě by měl následovat dřívější odstoupivší ministry z minulých vlád. A co se týká etického kodexu politického hnutí ANO 2011, pak již dnes je stoprocentně jisté, že nejen Andrej Babiš, ale i předseda poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek tento kodex porušili.“ Zároveň také zhodnotil: „Přiznám se, že o žádné dohodě mezi sociální demokracií a lidovci kolem ukončení vládní spolupráce s ANO 2011 nevím.“

Jeho stranický kolega Petr Kořenek pro ParlamentníListy.cz uvedl: „Vzhledem k tomu, že jsem v regionu, mám informace pouze z tisku. V tuto chvíli považuji tyto informace spíše za spekulativní. Ani v minulosti jsem nezaznamenal úvahy o tom, že by vláda neměla ukončit svůj mandát v řádném termínu. Odkazuji na koaliční smlouvu, kde jsou postupy dohodnuty. Co se týká případných obvinění, asi by bylo v nepořádku, kdybychom měli informace tohoto druhu.“

Berkovec: Už si rozebírají jednotlivé politiky ANO

A jak se na situaci dívá poslanec Stanislav Berkovec (ANO)? „Mě ty snahy o vytlačení Andreje Babiše z vlády ze strany sociálních a křesťanských demokratů vůbec nepřekvapují. Blíží se parlamentní volby, takže atmosféra houstne a v praktikách se přitvrzuje. Vedení obou těch stran mají prostě z hnutí ANO a z Andreje Babiše strach. Musím jen podotknout, že to zamrzí od koaličních partnerů, jelikož my se k nim takovým způsobem nechováme. Oni dokonce hovoří o našem rozpadu, rozebírají si už jednotlivé politiky ANO a podobně. O jejich ‚férových‘ praktikách možná vypovídá i chování v kauze OKD, kdy prakticky proti nám zablokovaly rozhodnutí důkladně vyšetřit podvody okolo privatizace Ostravsko-karvinských dolů.“

Gazdík: Rozpad vlády? Nic fatálního

Předseda STAN Petr Gazdík konstatoval, že jde primárně o věc vládní koalice. „Volby máme za dveřmi, v případném rozpadu vlády nevidím nic fatálního, ale ať ČSSD a KDU-ČSL zváží, zda dát Andreji Babišovi čas na volební kampaň, nebo ne. Důležitější je, jak si situaci kolem Andreje Babiše vyhodnotí voliči. A připomínám, že v případě mnohem menších pochybností dříve ministři odstupovali. To ale ještě platila základní pravidla.“

Svůj názor přidal také séf SPD Tomio Okamura: „Dotační případy Babišova Agrofertu a dalších firem spojených s Andrejem Babišem byly známé před minulými volbami i v čase, kdy pan Sobotka domlouval koalici. Nyní, pár měsíců před volbami, kdy si vládní politici během vládnutí vzájemně dostatečně naplnili svá korýtka, se politici znovu tváří, že se jim do vlády vloudil zločinec. Celá vláda i jiné opoziční strany předvádějí trapné divadlo. Podívejme se například na privatizaci nyní vytunelovaného OKD v řádu desetimiliard, kterou podepsal pan Bohuslav Sobotka. To nikomu nevadí? Já se pokouším tuto kauzu opakovaně otevřít, ale marně...“

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

„Kolem vicepremiéra je mnoho nestandardních finančních operací, počínaje možnou ‚daňovou optimalizací‘ v případě korunových dluhopisů až po případ Čapího hnízda,“ uvedl topkař Josef Knot a nebral si servítky: „Historicky padaly hlavy za mnohem méně závažné věci, ať to bylo neuvedení nemovitosti v USA v přehledu majetku exministra kultury Jiřího Bessera či legendární „odklon“ ministra průmyslu Martina Kocourka. Prezident Miloš Zeman kdysi vehementně prosazoval u politiků presumpci viny. Pokud by tedy jeho politickému příteli panu ministrovi financí bylo sděleno obvinění, bylo by po vzoru předchozích kauz jistě vhodné, aby se i pan předseda hnutí ANO do projednání celé věci takzvaně ‚odklonil‘ z vlády ČR.“

Poslanec Milan Šarapatka uvedl: „Nemám dostatek relevantních informací, ale také mě citace z morálního kodexu ANO zaskočila. Může se jednat o nějakou starší kauzu z období ‚divoké privatizace‘ v 90. letech. Na druhou stranu je třeba vzít v úvahu, že se již nacházíme uprostřed předvolební kampaně, která, zdá se, bude bezprecedentně bezohledná a nebude respektovat ani ta nejzákladnější pravidla slušnosti.“

Konečná: Síla peněz a moci stále vítězí

Europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) apelovala: „Blíží se volby a koaliční strany by si měly uvědomit, že období nestability před nimi by se mohlo nemile odrazit na jejich výsledku. Doteď jim Babišovy aféry nevadily, a když šly s ANO do vlády, dobře věděly, kdo se za jménem Babiš skrývá. Na to, že vláda není schopna naplňovat ani své programové prohlášení, natož zvládat aktuální výzvy, KSČM upozorňuje dlouho. Bohužel síla peněz a moci ještě stále vítězí.“

Ing. Kateřina Konečná

  • KSČM
  • Jsem poslankyně - díky Vám, pro Vás, s Vámi
  • europoslankyně

Autoři: Daniela Černá, David Hora, Jan Štěpán

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: .

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…