Cyril Svoboda se zastal Tomáše Halíka: Jeli jste se podívat do tváří uprchlíků?

25.04.2016 8:04

Slov kněze Tomáše Halíka, která uvedl v pátečním vysílání České televize, si všímají dnešní Lidové noviny. Podle Halíka se v Česku rozlézá rakovina extremismu a prezident Miloš Zeman zhoubnému bujení velmi pomáhá. Podle kněze se Zeman mimo jiné také stává loutkou oligarchů.

Cyril Svoboda se zastal Tomáše Halíka: Jeli jste se podívat do tváří uprchlíků?
Foto: David Hora
Popisek: Tomáš Halík na přednášce v Písku

„Zdá se, že místo šíření poselství křesťanské lásky se rozhodl vykopat z podzemí sekyru, kterou nyní mává jako zástavou,“ podotkl k Halíkovým slovům mluvčí Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Halíka se však nezastala ani Česká biskupská konference. „Dnešní prohlášení Tomáše Halíka jsou jeho soukromými názory, nikoliv oficiálním stanoviskem České biskupské konference,“ uvedl mluvčí konference František Jemelík.

To Halíka překvapilo a prostřednictvím Lidových novin zaslal své vyjádření. „Každému je jasné, že v oblasti názorů na stav společnosti vždy vyjadřuji výhradně své soukromé názory jako občan a jako sociolog a filozof. Jelikož nejsem ani člen biskupské konference, ani její mluvčí, nemohl bych její oficiální stanoviska tlumočit a ani by mne nenapadlo to dělat,“ uvedl.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Halík však ze svého názoru neustupuje. Sám chce kandidovat na příští hlavu státu, ovšem za předpokladu, že nikoho nenajde. „Hledám někoho, kdo by byl obecně přijatelnější, protože já jsem se určitým způsobem vyhranil,“ řekl.

K celé věci se vyjádřil také bývalý místopředseda vlády Vladimíra Špidly (ČSSD) Cyril Svoboda. Ten se domnívá, že Halíkova vyjádření mohou některým biskupům vadit i z toho důvodu, že Halík se hlásí k politice papeže Františka. A ten naráží rovněž u řady lidí. „Papež je silnou osobností, která se zastává slabších. Tím se stává významnou autoritou. Nechci sahat do svědomí našich biskupů, ale nevím, kolik z nich jelo na ostrov Lesbos podívat se uprchlíkům do tváře. Souhlasím s Tomášem Halíkem, že papež František nastavil nový kurz, který v církvi není všemi pozitivně vnímán,“ uvedl Svoboda. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úplně jinak, než říká Jaromír Bosák, já to viděl. Novinářský kolega z Ruska předložil svědectví o mistrovství světa

18:43 Úplně jinak, než říká Jaromír Bosák, já to viděl. Novinářský kolega z Ruska předložil svědectví o mistrovství světa

Fotbalový šampionát se v Rusku neměl z mnoha důvodů konat. Touto větou vyšperkoval na závěr slavnost…