Donald Trump „vydrtil“ volby a šokoval prohlášením o uprchlících v Evropě. Oblíbený kandidát Jakuba Jandy propadl

10. 2. 2016 9:35

Výsledky hlasování v New Hampshire potvrdily předvolební odhady, podle kterých měli ve svých stranách dominovat republikán Donald Trump a demokrat Bernie Sanders. Trump zvítězil s náskokem 19 % na druhého Kasiche. Sanders porazil Clintonovou dokonce o 22 %.

Donald Trump „vydrtil“ volby a šokoval prohlášením o uprchlících v Evropě. Oblíbený kandidát Jakuba Jandy propadl
Foto: repro youtube.com
Popisek: Donald Trump, republikánský kandidát na prezidenta USA

Trump má po sečtení 92 % hlasů náskok na druhého Kasiche 19 %, což je největší vítězství od doby, kdy v republikánských primárkách v New Hampshire porazil před šestnácti lety George W. Bush senátora Johna McCaina. To mu ostatně také připomněl redaktor CNN, který se Trumpa ptal na bezprostřední pocity po jeho vítěství. „Už je to přece jenom dlouho, takže si tuto záležitost nepamatuji. V každém případě je to skvělý pocit, když člověk dosáhne takového vítězství. Já jsem samozřejmě šťastný z každého hlasu, a když jich bylo takové množství, tak jsem samozřejmě o to šťastnější,“ uvedl Trump, podle kterého voliči v New Hampshire především ocenili jeho postoje v oblasti bezpečnosti, ochrany hranic, migrační politiky a odhodlání porazit Islámský stát.

Průzkumy veřejného mínění v posledních dnech ukazovaly, že Donald Trump patří mezi republikány v New Hampshire k jednoznačným favoritům. To se také nakonec potvrdilo, byť některé průzkumy mu dokonce přisuzovaly náskok na druhého republikánského kandidáta přes třicet procent. Velkým překvapením je úspěch guvernéra z Ohia Johna Kasiche, který rozhodně nepatřil k horkým favoritům na solidní výsledek. Svých šestnáct procent a druhé místo si on sám vysvětloval tím, že voliči ocenili nekonfliktní vedení jeho kampaně, v průběhu které nijak neútočil na své konkurenty. Až na třetím místě skončil vítěz primárek z Iowy Ted Cruz. O pomyslnou „bramborovou“ medaili zatím bojují Jeb Bush a v Iowě třetí Marco Rubio, kterého mimo jiné před několika dny na Facebooku veřejně podpořil například i Jakub Janda z think-tanku Evropské hodnoty.

Také mezi demokraty byl před hlasováním favorit jasně daný. Průzkumy dávaly letos pětasedmdesátiletému Berniemu Sandersovi náskok před Hillary Clintonovou přes dvacet procent a v tomto ohledu se nijak nemýlily. Mezi demokraty souboj o získání prezidentské nominace na rozdíl od republikánů probíhá již právě pouze mezi Sandersem a Clintonovou. Jak se ukázalo v Iowě a i dlouhé měsíce před samotným začátkem primárek, ostatní soupeři nemají šanci tyto dva politiky vážněji ohrozit. Přes výrazné vítězství v New Hampshire dávají politologové stále větší šance spíš Clintonové, která má větší podporu mezi hispánskými voliči a samozřejmě také mezi ženami.

Trump si vedle setkávání s voliči našel čas i na rozhovor pro francouzský konzervativní týdeník Valeurs Actuelles, ve kterém mimo jiné kritizoval německou kancléřku Angelu Merkelovou za její postoj v oblasti přistěhovalecké politiky. „Myslím, že Merkelová udělala s uprchlíky tragickou chybu. Pokud se nepodaří situaci dostat pod kontrolu, může to znamenat pro Evropu konec,“ konstatoval Trump, podle jehož názoru by dokonce mohla neschopnost Evropy čelit migrační krizi na kontinentu spustit revoluci.

Část z rozhovoru v angličtině najdete ZDE.

„Brusel se stal živnou půdou pro teroristy a v některých čtvrtích Paříže i jiných evropských metropolích vznikly no-go zóny. Vůbec celá Francie již není taková jako dřív. Jsem přesvědčen, že přísné zákony týkající se nošení zbraní jsou částečně odpovědné za to, že loni v Paříži při teroristických útocích zemřelo tolik lidí. Já osobně mám pistoli vždy u sebe. Kdybych byl tehdy přítomen v koncertním sále Bataclan, mohl bych ihned spustit palbu,“ uvedl Trump.

Trump se vyjádřil v rozhovoru také ke vztahům mezi Spojenými státy a Ruskem, které by z jeho pohledu mohly být mnohem vřelejší. „Není nic horšího než současná situace, kdy spolu Barack Obama a Vladimir Putin sotva mluví. Putin mě ostatně před pár týdny velmi chválil, což dokazuje, že je chytrý politik,“ poznamenal čerstvý vítěz primárek v New Hampshire.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vnucování migrantů do Česka: Připravme se na cokoliv, šokuje Babiš. A je zde důkaz, že je to vážné

11:29 Vnucování migrantů do Česka: Připravme se na cokoliv, šokuje Babiš. A je zde důkaz, že je to vážné

Překonat rozdělení Evropské unie kvótami, to je hlavní cíl, který si stanovil premiér Andrej Babiš v…