Drsná reportáž z Řecka. V zemi už docházejí léky a základní potraviny

04.07.2015 13:41

Poslední údaje ukazují, že Řecko už nestojí nad propastí, stát do ní padá a další postup v krizi jen ukáže, jak rychle bude padat dál, případně kde se pád zastaví. V zemi již teď docházejí léky a potraviny, což je problém jak pro místní, tak pro turisty, kteří ve velkém ruší své dovolené. Řecko je však na turistech ekonomicky silně závislé a jejich odliv je smrtící. Varující informace přináší The Guardian.

Drsná reportáž z Řecka. V zemi už docházejí léky a základní potraviny
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka

Řeckým bankám dochází hotovost, hlásí, že mají zásobu asi jednu miliardu eur, což představuje asi 90 euro na osobu, ale tím veškeré zdroje vyschly. Banky tedy budou potřebovat pomoc bez ohledu na to, jak referendum dopadne. V zemi začínají docházet léky i potraviny. Především na turisty vyhledávané ostrovy se oboje dováží a Řekové nemají jak platit dodavatelům, protože odchozí platby z domácího Řecka za hranice jsou blokovány. Turisté mají ze situace na jihu Evropy obavy a v Řecku rezervace dovolených poklesly v posledních dnech o 40 procent.

Celý text v angličtině najdete zde

„Dovoz, vývoz, továrny, firmy, doprava, vše stojí,“ říká Vasilis Korkidis, stojící v čele Národní konfederace řeckého obchodu. Jen v uplynulém týdnu přišla řecká ekonomika o 1,2 miliardy eur. V nejlepším případě bude trvat měsíce, než se řecká ekonomika vzpamatuje ze současného uzavření bank. Podle analytiků by mohla tato situace řadu lidí přesvědčit, aby v nedělním referendu hlasovali spíše pro ano. Faktem ovšem je, že je řecká společnost rozdělená. Část lidí chce dát najevo, že hodlá dál patřit do evropské rodiny, ale další občané mají za to, že po zakřížkování ne v referendu budou konečně rozhodovat sami za sebe.

„Už tak vysoké napětí v zemi ještě vzrostlo, když vyšlo najevo, že v pátek ministr obrany připustil, že by pořádek v zemi mohla udržet armáda,“ píše deník, což je vzhledem k řecké historii znepokojivé vyjádření. Připomeňme, že v zemi do 70. let minulého století vládla autoritářská junta opírající se právě o armádu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Německá veřejnoprávní televize natočila, ČT převzala: Výklad vdovy Litviněnkové, čeho všeho je schopen Putin. A potom ukrutnosti polské státní televize

19:48 Německá veřejnoprávní televize natočila, ČT převzala: Výklad vdovy Litviněnkové, čeho všeho je schopen Putin. A potom ukrutnosti polské státní televize

Česká televize pravidelně divákům nabízí také pohled německých médií na dění kolkem nás. Jak vykresl…