Duka se může stát novým kardinálem

29.09.2011 20:23

Mezi adepty na nové kardinály je podle agentury AFP i pražský arcibiskup Dominik Duka. Důvěryhodný zdroj ČTK z církevních kruhů potvrdil, že Duka je nejspíš horkým kandidátem. Příští konzistoř, poradní sbor papeže, věnovaná jmenování nových kardinálů, by se mohla konat tento podzim, ale možná až příští rok. S odvoláním na zdroje ve Vatikánu to podle agentury AFP uvedla náboženská informační agentura I.Media.

Duka se může stát novým kardinálem
reklama

Důvodem ke svolání konzistoře je to, že od začátku listopadu bude kardinálů, kteří mají právo volit nového papeže, maximálně 112. Pravidlem přitom je, že volitelský sbor kardinálů má mít 120 členů. Papež Benedikt XVI. by tak měl jmenovat v dohledné době nejméně osm nových kardinálů.

Jediným současným českým kardinálem je Dukův předchůdce v arcibiskupském úřadu Miloslav Vlk. Podle webu kardinála Vlka se kardinálové podílejí na řízení římskokatolické církve, tvoří poradní sbor papeže, a pokud jsou mladší 80 let, jsou povinni se účastnit konkláve, které papeže volí. Vlkovi bude 80 let příští rok v květnu, tudíž přesáhne hranici, a tak by i tento fakt mohl možnému jmenování Duky kardinálem nahrávat.

Adepti z Florencie i Rio de Janeira

Mezi adepty na nové kardinály AFP uvádí kromě Duky biskupy v čele diecézí ve Florencii, Turíně, Utrechtu, Bruselu, Berlíně, Westminsteru, Toledu, Seville, New Yorku, Torontu, Quebeku, Bogotě a Riu de Janeiro.

Benedikt XVI. naposledy jmenoval nové kardinály v listopadu 2010. Tehdy jich bylo 24. Od svého nástupu do čela světové římskokatolické církve v roce 2005 jmenoval celkem 62 nových kardinálů, dodala AFP.

Čtěte více:
Arcibiskup Duka občanům: Nenechte se znechutit politikou
Arcibiskup Duka: Momentální krize jsou mnohem složitější

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: aš, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

21:30 „Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

Řeporyjský starosta Pavel Novotný pro ostré slovo nejde nikdy daleko. Tentokrát si vzal na paškál mi…