Ekologové kritizují ministra Chalupu, že odkládá zákon o odpadech

05.02.2013 21:20

Ekologové kritizují ministra životního prostředí Tomáše Chalupu (ODS), že chce odložit přípravu zákona o odpadech. Chalupa chce totiž ve středu požádat vládu, aby tuto normu vyškrtla z takzvaného legislativního plánu vlády. Chalupa se ale brání, prý chce jen připravit co nejkvalitnější materiál.

Ekologové kritizují ministra Chalupu, že odkládá zákon o odpadech
Foto: tan
Popisek: Skládka, ilustarční foto
reklama

"Zákon o odpadech je na ministerstvu ve skutečnosti sepsaný již roky. Chalupa se ale navzdory vlastním opakovaným a veřejným slibům rozhodl jej nepředložit. Bez zákona je totiž nadále zvýhodněno skládkování i spalování odpadu. To sice zamořuje život statisícům rodin, ale hraje do karet určitým podnikatelům," tvrdí například expert na politiku životního prostředí Daniel Vondrouš ze sdružení Zelený kruh.

Nový zákon by měl omezit skládky

Podle jeho kolegy Jana Skalíka tak Chalupa zcela rezignoval na svůj vlastní legislativní program a ochranu životního prostředí zatím na ministerstvu pouze blokuje.

"Preferujeme kvalitní obsah zákona, který pokrývá složitou problematiku, před ukvapeným předložením normy, která ovšem nebude kvalitní," sdělil ale ČTK mluvčí ministerstva Matyáš Vitík. Práce na zákonu prý nadále pokračují a vyjmutí z plánu neznamená jeho zrušení či odložení na druhou kolej.

Nový zákon by měl omezit skládky, vylepšit recyklaci a usnadnit třídění odpadu. Více než polovina odpadu totiž končí na skládkách. "Každoročně u nás zbytečně končí na skládkách a ve spalovnách recyklovatelné materiály za tři miliardy korun," upozornil Ivo Kropáček z Hnutí Duha. Naproti tomu v Německu či Rakousku se téměř dvě třetiny komunálního odpadu recyklují.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Koronavirový skandál v ODS se rozrůstá: Na radnici se prý šmelilo. A teď se vyvalila pěkná špína

14:50 Koronavirový skandál v ODS se rozrůstá: Na radnici se prý šmelilo. A teď se vyvalila pěkná špína

Korupce na Praze 8? Investigativci ze serveru Seznam Zprávy přišli s reportáží o nákupu dezinfekce v…