Emeritní docent Univerzity Pardubice sepsal příběh Stalina. Teror, represe, bída, genocida…

11. 2. 2016 14:21

V Rusku a možná po celém světě mezi levicově exponovanými lidmi mnohdy přežívá chápání Stalina jako architekta socialismu, vítěze nad nacisty a tvůrce sovětského impéria. To je jedna z částí, jíž se ve svém titulu Rudý car zabývá Václav Veber, emeritní docent Ústavu historických věd Univerzity Pardubice.

Emeritní docent Univerzity Pardubice sepsal příběh Stalina. Teror, represe, bída, genocida…
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V gruzínském městě Gori, rodišti Josifa Stalina

Ve skutečnosti byl Stalin typ extrémního osobního tyrana, despoty či jakéhosi „superdiktátora“, který měl snad jedinou dovednost: uplatnil dokonale hyperbyrokratický kontrolní systém doprovázený terorem, a to důsledně a s naprostým úspěchem. Žádný nový řád nevytvořil, hitlerovskou říši přemohli vojáci za vydatné spojenecké pomoci a za těžkých ztrát, na nichž se podepsal, a impérium, o kterém se soudilo, že je na věky, bylo sice velké, ale nevyrovnané a dnes již neexistuje.

Stalinismus, a tedy i Stalin sám, naplňoval extremistické plány skupiny politických dobrodruhů či spíše zločinců, kteří aspirovali na vládu nad světem, jejímiž projevy byly mimo jiné krádeže, masové represe, terorismus, bída, železná opona či genocida.

Fotogalerie: - Stalinovo rodiště

V gruzínském městě Gori, rodišti Josifa Stalina
V gruzínském městě Gori, rodišti Josifa Stalina
V gruzínském městě Gori, rodišti Josifa Stalina
V gruzínském městě Gori, rodišti Josifa Stalina
V gruzínském městě Gori, rodišti Josifa Stalina
V gruzínském městě Gori, rodišti Josifa Stalina

„Byl to po všech stránkách systém protidemokratický, naplněný militaristickou propagandou i skutečnou přípravou agrese a aktivitou propagandistických frází a slibů. Je pravda, že stalinismus nebyly jen věznice, popravy, lágry a vyhnanství, ale pokud se informacím o těchto činech vyhneme, nikdy celou pravdu o Stalinovi neřekneme," stojí v informacích o titulu, který v těchto dnech vydává nakladatelství Triton.

Doc. PhDr. Václav Veber, CSc. (1932) je emeritním docentem Ústavu historických věd FF Univerzity Pardubice. Většinu svého profesního života strávil na vysokých školách jako vyučující s výjimkou období 1970–1990, kdy byl nucen vykonávat jiná povolání. Po rehabilitaci v roce 1990 se vrátil na FF UK, v letech 1999–2015 byla jeho kmenovým pracovištěm Univerzita Pardubice. Specializuje se na dějiny Ruska a Sovětského svazu. V nakladatelství Triton již vydal práce Leninova vláda (Rusko 1917-1924), Stalinovo impérium (Rusko 1924-1953) a Nikita na trůně. Chruščov v čele SSSR v letech 1953 až 1964.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: tan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hnusné svědectví s Bartoškovým festivalem: Viděl jsem zpitého herce, jak se vymotal z báru, písknul, nasedl do luxusní audi a odvezl se na hotel. Zdarma, za čí peníze?

12:59 Hnusné svědectví s Bartoškovým festivalem: Viděl jsem zpitého herce, jak se vymotal z báru, písknul, nasedl do luxusní audi a odvezl se na hotel. Zdarma, za čí peníze?

Skupina ČEZ končí po 16 letech jako partner Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech (MF…