Eurokomisařka Jourová v ČT: Po Berlínu mají politici plná ústa silných slov. Jenže...

21. 12. 2016 22:26

Evropská unie hledá cesty, jak si došlápnout na teroristy, chce je např. odříznout od peněz. Podrobnosti prozradila ve středečních Událostech, komentářích České televize česká eurokomisařka Věra Jourová.

Eurokomisařka Jourová v ČT: Po Berlínu mají politici plná ústa silných slov. Jenže...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Věra Jourová

„My k tomu chceme dospět tím, že ucpeme ty kanály, ucpeme ty díry... My se soustředíme zejména na to, aby byly vysledovatelné podezřelé finanční transakce, které jsou podle expertů předzvěstí toho, že se něco chystá,“ poznamenala hned na úvod eurokomisařka. EU by také měla mít víc pod kontrolou elektronickou měnu, typicky bitcoiny.

V tuto chvíli dostávají celní orgány na hranici Unie větší kontrolní pravomoci, a to i ve vztahu k penězům, které do Evropy míří např. poštou, třeba na lodích. To se v EU schvalovalo dnes. Větší kontrole bude podrobeno např. i zlato. Jourová však zároveň uznala, že je třeba každou směrnici zvažovat a balancovat mezi potřebou, zatnout tipec teroristům na jedné straně, ale současně neomezovat slušné lidi.  

Pokud jde o velké zdroje na financování terorismu, jde v nemalé míře o peníze z trestné činnosti – z vydírání, z podvodů na DPH, z nelegálního prodeje památek a tak podobně. Evropská unie musí proti těmto zločinům bojovat společně, protože tyto zločiny v podstatě neznají hranic. Proto je mimo jiné třeba zrychlit proceduru, s jejíž pomocí bude možné zmrazit peníze v jiném členském státě EU, pokud bude v některé členské zemi zadržen člověk podezřelý z terorismu.

Problém ovšem nastává v okamžiku, kdy si položíme otázku, jak rychle budou nová opatření platit? „Tady jsme u jádra věci. Jsme otřeseni z toho, co se stalo v Berlíně, a politici mají plná ústa vyjádření, že je třeba jednat co nejrychleji... My teď čekáme na vyjádření Evropského parlamentu,“ poznamenala dáma s tím, že by byla ráda, aby vše vešlo v platnost co nejdříve.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tohle si přečtěte! Premiér ho nemůže ani cejtit, bude zase vyvádět a bude opět na*ranej..." Kalousek se před pár dny vyjádřil na adresu Babiše a my získali nečekané svědectví

18:04 „Tohle si přečtěte! Premiér ho nemůže ani cejtit, bude zase vyvádět a bude opět na*ranej..." Kalousek se před pár dny vyjádřil na adresu Babiše a my získali nečekané svědectví

Vše začalo zhruba před čtyřmi lety, kdy se oba výrazní politici vsadili o astronomických deset milio…