Evropská komise chce projevy nenávisti ke genderové identitě jako trestný čin. Pirát Kolaja je pro

09.02.2022 16:55 | Ze sítí

Evropská komise chce, aby byly nenávistné projevy týkající se genderové identity, sexuální orientace, zdravotního postižení a věku zařazeny pod seznam trestných činů. Podle europoslance Marcela Kolaji (Piráti) je to zcela namístě, protože počet trestných činů z nenávisti roste. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) ale varuje, že by se pak mohla stát trestnou jakákoliv kritika třeba na sociálních sítích.

Evropská komise chce projevy nenávisti ke genderové identitě jako trestný čin. Pirát Kolaja je pro
Foto: pirati.cz
Popisek: Marcel Kolaja

„Rozšíření trestných činů o nenávistné projevy týkající se genderové identity, sexuální orientace, zdravotního postižení a věku je podle Kolaji namístě. „Počet trestných činů z nenávisti roste. Oběti musíme chránit, protože všichni Evropané mají mít stejnou právní ochranu,“ řekl Kolaja v rozhovoru pro Český rozhlas.

Europoslanec Tomáš Zdechovský ale z tohoto návrhu Evropské komise nadšený není. „Evropské úřady k tomu nepřidaly žádná čísla. Už sedm let po úřadech žádám bližší údaje o množství trestných činů z nenávisti. Dodnes jsme nedostali uspokojivou odpověď. Ačkoliv jsem zastánce toho, aby byly na sociálních sítích regulované některé projevy, v tomhle případě mi to přijde jako nedodělaný návrh a jsem k tomu skeptický,“ prohlásil Zdechovský s tím, že jde také o to, jak by byl trestný čin vymezen. „Aby nebyl postihován každý, kdo se nějak vyjádří třeba proti genderové ideologii,“ dodal Zdechovský.

Podle Kolaji jsou ale tyto obavy zatím zbytečné, protože návrh je zatím teprve na začátku. „Ten proces je dvoufázový, nyní Evropská komise pouze žádá členské země Unie, aby vyslovily souhlas s tím, že tuto legislativu připraví, že na ní začne pracovat. Je naprosto bezesporu, že počet trestných činů z nenávisti roste a kategorie, které Komise navrhuje, jako sexuální orientace, by měly být právně pokryty stejně jako etnická či národní příslušnost,“ stál si za svým Kolaja.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Poslanec EP a člen předsednictva KDU-ČSL
  • europoslanec

Zdechovský ale snahy Evropské komise hodnotí negativně podobně jako v případě Green Dealu. „Zvolíme si cíl, který je dobrý, ale chybějí nám k němu relevantní data. A jde o to, aby legislativa nevznikala na základě pocitů, ale na základě reálných zkušeností policistů,“ byl skeptický Zdechovský.

Ten varuje zejména před tím, že by nakonec mohl být trestný i obyčejný kritický názor. „V debatách v europarlamentu zaznívalo od levicových kolegů a od Zelených, že by chtěli stíhat jakýkoliv projev, který by kritizoval třeba změnu pohlaví u malých dětí bez souhlasu rodičů a tak dále. To jsou extrémy. A tam musíme bránit svobodu slova,“ řekl rozhodným hlasem Zdechovský a dodal, že zatím nejsme schopni tyto trestné činy definovat a vymáhat.

Kolaja ale nechápe, proč má s tímto návrhem Zdechovský takový problém. „Pro Piráty je svoboda slova klíčová, ale to přece neznamená, že budeme podporovat rozšiřování nenávisti. Nebavíme se o ničem jiném, než že ke kategoriím etnické a národní příslušnosti přibude kategorie zdravotní hendikep,“ vysvětloval Kolaja.

„Nejde o nic nového, definice hate speech už v současném českém právním řádu je. My chceme jen povolit Komisi, aby představila legislativu, o které budeme diskutovat a která přidá další čtyři kategorie k těm současným,“ dodal Kolaja.

Načež Zdechovský přišel s vysvětlením, že je stejně jedno, zda se tyto nové kategorie přidají, nebo ne, když ani ty dosavadní se nedaří trestat. „To nesouvisí ani s věkem, ani se sexuální orientací nebo něčím jiným. Diskutujme o tom, že vyhrožování smrtí komukoliv je extrémní a nepatří do běžné společnosti. Jen to nikdo nechce stíhat a trestat,“ řekl lidovecký europoslanec.

„Už teď je přitěžující okolnost, je-li trestný čin spáchán na někom s jinou etnickou příslušností. Teď řešíme, jestli do přitěžujících okolností přidáme například zdravotní hendikep,“ opakoval stále dokola Kolaja.

„Neměli bychom lidi dále škatulkovat, rozdělovat a ptát se jich, jestli jsou takoví, či jinací. Člověk je člověk. A když mu někdo vyhrožuje, měl by být přísně potrestán, zákon by se měl obecně věnovat vyhrožování jako trestnému činu,“ uzavřel Zdechovský debatu o podle něj zbytečném návrhu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…