Farmáři trpí, zdůraznil v rádiu vrchní agrárník. A ukázal prstem na stát

10.09.2013 18:41

Prezident Agrární komory ČR Jan Veleba si v úterním pořadu Impulsy Václava Moravce na Rádiu Impuls postěžoval, že čeští mlékaři dostávají za své produkty stále příliš málo peněz a byznys se jim příliš nevyplácí. V zásadě nula od nuly pošla. Naproti tomu farmáři v Německu se mají o poznání lépe. Vinu na tom prý nese stát, mlékárny i obchodní řetězce.

Farmáři trpí, zdůraznil v rádiu vrchní agrárník. A ukázal prstem na stát
Foto: hns
Popisek: Senátor, exprezident Agrární komory a předseda SPO Jan Veleba

Farmář na jednom litru mléka v tuto chvíli nevydělává nic a dřív prodělával, poznamenal v úvodu pořadu prezident s tím, že 8,50 kč za litr mléka je výrobní cena, takže pro farmáře platí, že nula od nuly pošla. „Tady je důležité, kolik dostávají naši konkurenti za hranicemi. Třeba německý farmář dostává o 3 až 5 eurocentů víc,“ upozornil Veleba.

Mlékárnám by se nic nestalo, kdyby trochu zlevnily

Pokud by tedy čeští farmáři prodávali mléko v Německu, dostali by o korunu padesát za litr víc. Tato slova pronáší i navzdory tomu, že cena mléka v obchodech roste. Veleba k tomu dodává, že na tom značný podíl nese stát, který postupně zvyšoval DPH. Hodně vysoké marže si prý berou mlékárny a řetězce. Až se rok s rokem sejde, tak se podle Veleby ukáže, že mlékárny prožívají boom. Kdyby se jejich marže poněkud snížily ve prospěch farmářů, nic by se prý nestalo. Podobně ekonomicky na hraně prý několik let pracovali i pekaři.

Dobře to letos nedopadne ani s bramborami. Již v době sázení byly velké deště, které později vystřídaly teploty překračující 30 stupňů. Tyto teploty se navíc udržely dlouho, což v konečném důsledku znamená, že pěstitelé brambor prožijí zlý rok. „Nejhorší situace je na Vysočině,“ poznamenal Veleba. Na západě Čech to není tak zlé, protože tam alespoň trochu pršelo.

Veleba v této souvislosti doufá, že dojde ke změnám ve struktuře evropské zemědělské politiky a brambory by na léta 2014 až 2020 mohly dostat vyšší podporu. V tomto směru prý jedná také s ministrem zemědělství Tomanem. A jednání považuje za velmi přínosná ve srovnání s tím, jak probíhala s jeho předchůdcem Petrem Bendlem (ODS). "Česká republika odpracovala vzhledem k reformě opravdu hodně práce. My, nevládní organizace, jsme si najali agenturu Pavla Teličky a dva roky jsme tvrdě pracovali. Pokud bude reforma schválena a politická shoda na tom již existuje, tak by se postavení českých zemědělců mohlo zlepšit,“ zadoufal Veleba v závěru.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

14:05 „EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

„Migrační solidarita je falešná a ďábelská hodnota,“ vzkázal právník Robert Kotzian ministru vnitra …