Generál Bečvář: Rusko se snaží ovlivnit smýšlení obyvatelstva v Česku

26.02.2018 13:42

Osud náčelníka Generálního štábu Josefa Bečváře má v rukou ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová za hnutí ANO. Pokud tato dáma Bečvářovi neprodlouží závazek, tak ještě letos svlékne uniformu. Dosud však je náčelníkem Generálního štábu Armády ČR a z této pozice varuje před Ruskem.

Generál Bečvář: Rusko se snaží ovlivnit smýšlení obyvatelstva v Česku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Náčelník generálního štábu Josef Bečvář

Generál Bečvář má za to, že Rusko je dnes vojensky a politicky natolik silné, že se snaží ovlivňovat dění i za svými vlastními hranicemi. Velkou silou, kterou Rusko disponuje, jsou dnes dezinformace, které Rusové umě využívají v hybridní válce. Bečvář v rozhovoru pro server Aktuálně.cz zdůraznil, že schopnost Ruska vést hybridní válku bychom neměli podceňovat. Dosud jsme to prý dělali a to v žádném případě není dobře.

„Rusko je dnes vojensky i politicky silné a je silné také v oblastech hybridních aktivit. Mluvím i o dezinformačních kampaních a ovlivňování společenských nálad. Čas od času umí Rusko uvolnit nějakou informaci tak, že je schopné ovlivnit nálady a myšlení ve společnosti v různých zemích,“ uvedl Bečvář.

Rozhovor naleznete zde.

Česká republika je podle Bečváře jednou z těch zemí, kde se Rusko snaží ovlivnit smýšlení obyvatelstva. Opakovaně před tím varuje např. Bezpečnostní informační služba. Zprávy Bezpečnostní a informační služby se staly zbraní v nedávné prezidentské předvolební kampani.

Neúspěšný uchazeč o nejvyšší politický post v zemi Jiří Drahoš upozorňoval na to, že tu existuje riziko ovlivnění voleb skrze dezinformace, zatímco prezident Miloš Zeman spolu se svým mluvčím Jiřím Ovčáčkem Drahošovo varování zpochybňovali a zlehčovali. Z Hradu zaznívalo, že čeští občané jsou dost inteligentní na to, aby se ovlivnit nenechali.

Bečvář zdůraznil, že nám od Ruska nehrozí bezprostřední přímé vojenské hrožení, ale jistých pokusů o destabilizaci naší společnosti z ruské strany se dočkat můžeme.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

20:20 Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

Bývalý premiér Jiří Paroubek schvaluje zásah vedení ČSSD do kandidátky v Jihomoravském kraji, kam by…