Generál Šándor: Zvláštní. Nemáme co dát, pak si Zelenskyj odveze munici a vrtulníky

12.07.2023 7:49 | Zprávy

MONITORING Generál v záloze a bezpečnostní expert Andor Šándor se domnívá, že rozhodnutí Spojených států ohledně kazetové munice Ukrajině je výsledek poznání, že ofenziva neprobíhá tak dobře. Šándor to uvedl v rozhovoru na XTV.cz, kde mimo jiné také zhodnotil návštěvu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Česku. Nesrovnalost mezi tím, co říkal prezident Pavel a co si ukrajinský prezident „odvezl“, mu přišla zvláštní.

Generál Šándor: Zvláštní. Nemáme co dát, pak si Zelenskyj odveze munici a vrtulníky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Garant Andor Šándor

Úvodní téma rozhovoru patřilo návštěvě ukrajinského prezidenta Zelenského v Praze. „Myslím si, že tu mohl být už dřív, jako výraz poděkování toho, že Česká republika na počet obyvatel přijala nejvíce ukrajinských uprchlíků a je jedním z takových těch tahounů toho východního křídla aliance v podpoře Ukrajiny proti ruské agresi. A nepochybně se tu domluvila další otázka zbraní. Je zvláštní, že před nedávnem prezident Pavel prohlásil, že už nemáme Ukrajině co dát a teď si odvážel Zelenskyj nějakou munici do raketometů, možná do dělostřeleckých systémů a také bitevní vrtulníky. Tady je potřeba popravdě říct, že jsme jim už je mohli dát, to jsou ty Mi-24 nebo 35, protože k nám začínají přicházet ty americké Venony, které dostáváme od námořní pěchoty,“ sdělil Šándor. 

„Nemyslím si, že tu lobboval za přijetí do aliance, protože Česká republika podporuje jednoznačně vstup Ukrajiny do aliance s tím ovšem, že to nemůže být dříve, než skončí válka,“ dodal Šándor. Poskytnutí vládní letky Volodymyru Zelenskému pro přepravu do Česka i následně dál to Turecka je podle Šándora výraz spolupráce. „To použití letadla s ohledem na těch 45 miliard, které jsme věnovali na pomoc Ukrajině je kapka v moři. Je to symbolické gesto, včetně těch dvou gripenů, které Zelenského letoun doprovázely,“ dodal.

Šándor hovořil rovněž o vyvedení akreditované ruské novinářky z tiskového brífinku prezidenta Volodymyra Zelenského s jeho českým protějškem Petrem Pavlem. „Přijde mi to jako příšerná věc, když něco takového uděláme. Nepochybně jsme tím zase někomu nahráli. Nenahráli jsme sami sobě. To je takové to: Všechno, co může být, jenom se blížit k Rusku, tak je všechno negativní. Myslím si, že tohleto se v žádném případě stát nemělo. Že pokud měla řádnou akreditaci, tak nevím, jestli způsobila něco, co by opravňovalo ty, kteří o tom rozhodovali, aby ji nevpustili dovnitř. Já osobně bych takovýto postup vůči ní neschválil,“ dodal.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

kritika

Dobrý den, možná ohledně založení nové frakce máte pravdu, ale na druhou stranu nemyslíte, že je dobře, že vznikne nějaká frakce, která bude kritická k tomu, co EU dělá? Že je kritika prospěšná, a že jsme v poslední době byli často svědky toho, jak špatné věci EU schvaluje, že nedomýšlí následky svý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

kdyby pro něj neposlali letadlo, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusedanusa , 12.07.2023 8:21:33
a nepůjčili mu ho na vejlety, tak by něprijéchal, takže kromě brusele a USA tady rozkazuje i UA a naše protektorátní nečeská vláda se láme v pase a půjčí si další miliardy

|  21 |  0

Další články z rubriky

„Česká televize nám to nikdy neřekne.“ Patnáct hodin, skoro třetina pro Babiše. Nebylo to jen zdržování

8:10 „Česká televize nám to nikdy neřekne.“ Patnáct hodin, skoro třetina pro Babiše. Nebylo to jen zdržování

Vládní pětikoalice stále víc ukazuje novototalitní prvky v omezování svobody slova, prohlásil exprem…