Geograf v ČT: Kyjevu se nepodaří udržet zemi pohromadě

02.09.2014 21:58

Úterním hostem v pořadu Hyde park České televize byl politický geograf Univerzity Karlovy Martin Riegl, jenž odpovídal na otázky diváků ohledně krize na Ukrajině. V jejím rámci prý čelíme masivní propagační válce zejména ze strany Moskvy. Na internetu tak podle něj najdeme kvalitní informace, ale i stoku, jejímž cílem je dezinformovat obyvatelstvo.

Geograf v ČT: Kyjevu se nepodaří udržet zemi pohromadě
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

Martin Riegl soudí, že jsme v souvislosti s rusko-ukrajinským konfliktem svědky masivní propagační války, která se snaží cíleně manipulovat s veřejným míněním. „Máslo na hlavě“ má prý hlavně Moskva, ale přehmatů se podle politického geografa dopouští i Kyjev.

Nejspolehlivějším způsobem, jak se zorientovat v přehršli cíleně zkreslených informací, je prý sledovat renomovaná česká i zahraniční média. Internet s sebou nese podle Riegla rizika. Můžeme na něm nalézt kvalitní informace, ale i stoku, jejímž cílem je dezinformovat obyvatelstvo.

Separatisté směřují ke konfederaci

Odstředivé tendence v rámci Ukrajiny nepovažuje politický geograf za překvapivý fakt. Své studenty na vnitřní pnutí v této zemi prý upozorňuje již delší dobu. Ukrajinu jakožto unitární stát se prý vládě v Kyjevě udržet nepodaří. Sám Riegl by se přiklonil k federálnímu uspořádání země, nicméně požadavky proruských separatistů prý směřují spíše ke konfederaci. Tedy ke státoprávnímu uspořádání, které bylo zavedeno v Bosně a Hercegovině.

K částečnému rozštěpení Ukrajiny podle Riegla směřuje ve svých strategiích i Moskva. Naopak Západ má prý zájem na jednotné a především stabilizované Ukrajině, přes kterou by proudil plyn z Ruska do Evropy.

EU nemůže dělat, že se nic neděje

Došlo i na sankce, které Západ uvaluje na Rusko za jeho politiku vůči Ukrajině. Riegl označil sankce za prostřední řešení v rámci škály možností, které má svět k dispozici. Na jednu stranu je prý zřejmé, že sankce budou Západ bolet. Na druhou stranu prý Evropská unie nemůže dělat, že se nic neděje, když kousek od jejích hranic dochází k porušování suverenity státu, který je členem OSN.

Putin chce zmrazit konflikt

Otevřený konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou, potažmo Severoatlantickou aliancí, podle Riegla v nejbližší době nehrozí. Vladimir Putin se spíše snaží dosáhnout zamrznutí konfliktu, protože si údajně uvědomuje, že by otevřená válka mohla ohrozit jeho postavení v čele Ruska.

Vstup Ukrajiny do NATO by se podle geografova mínění nemusel Severoatlantické alianci vyplatit. Rusko se totiž na Ukrajině vojensky angažuje, a kdyby nyní Ukrajina vstoupila do NATO, mohly by některé členské státy odmítnout pomoci napadené zemi, jak to předpokládá článek 5, což by údajně mohlo Severoatlantickou alianci destabilizovat.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: luš

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…