Ačkoli se referendum o Evropské unii konalo v červnu 2016, ve Velké Británi stále nemalá část společnosti věří, že je možné demokratické hlasování zvrátit. Veřejnost je v levicových médiích strašena důsledky, které brexit přinese a do šíření poplašných zpráv jsou zapojeny i četné neziskové organizace. Po referendu vznikly subjekty, které se netají tím, že jejich jediným cílem je rozhodnutí voličů zvrátit a udržet zemi uvnitř EU.
Jednou z nejvlivnějších je Best for Britain, kterou podpořil finančním darem ve výši 400 000 liber také známý americký filantrop maďarského původu George Soros. Zároveň přislíbil, že na podporu boje proti Brexitu pošle dalších 100 000 libler. V případě Sorose lze s nadsázkou hovořit o jakési formě odpustku. V roce 1992 se coby spekulant postaral o pád libry a na mnohými kritizovaném obchodu sám vydělal 720 milionů liber.
Zpětně se však ozývají hlasy, podle kterých tehdy fakticky pomohl britským euroskeptikům. Vláda Johna Majora krátce po „černé středě“ oznámila odchod z Evropského mechanismu směnných kurzů a díky tomuto kroku si země dodnes zachovala svoji vlastní měnu. Po více než pětadvaceti letech Soros opět zasahuje do dění ve Velké Británii. Nicméně příznivce setrvání země v EU podporoval už v době konání referenda.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro