Hamáček v Partii s Pickem: Mohli jsme mít o kategorii nižší letouny, ale aspoň by někam doletěly

14.04.2013 12:27

Podle ministra obrany Vlastimila Picka není třeba, aby se Češi báli hrozeb ze strany KLDR. Mladý vůdce Kim Čong-un se prý akorát snaží upevnit svoji moc. Navíc jeho rakety zdaleka nedosáhnou do Evropy.

Hamáček v Partii s Pickem: Mohli jsme mít o kategorii nižší letouny, ale aspoň by někam doletěly
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr obrany Vlastimil Picek

„Občané České republiky se absolutně nemusejí ničeho bát,“ uklidňoval v Partii na Prima Family Vlastimil Picek. „Vedení Severní Korey v uvozovkách haraší se zbraněmi,“ dodal. Podle něj chce akorát mladý vůdce upevnit moc a hrozby mu připadají jako dobrý nápad. Měl by si ale uvědomit, co by rozpoutal, kdyby skutečně k útoku na jiný stát došlo.

Co se týče teoretického odpalu raket, Česko může být víceméně klidné. „Týkalo by se to Ruské federace, Číny a dalších okolních států,“ vyjmenovával Picek. „Ale v žádném případě by tyto rakety nedolétly do Evropy,“ dodal.

V tom s Pickem souhlasí i stínový ministr obrany za ČSSD Jan Hamáček – Kim Čong-un je mladý člověk, který si chce akorát upevnit svou pozici. „Chce to uklidnit situaci, vyvolat diskusi s mezinárodním společenstvím,“ míní Hamáček.

Ministerstvo zahraničí zatím vydalo prohlášení, podle něhož situace není tak kritická a není třeba evakuovat české úřady v KLDR, tedy velvyslance. S tím Picek souhlasí a i Hamáček mu dává za pravdu. „Je potřeba, abychom kolem toho nevedli nějaké politické šarvátky a postupovali jednotně,“ řekl poslanec ČSSD.

Kdyby se zapojila NATO, ČR by musela také

Může ale dojít na to, že se Česko bude muset zapojit do případného vojenského sporu. „Pokud by do tohoto problému vstoupila NATO jako taková, existuje článek 5 Washingtonské dohody, kdy bychom se museli zapojit,“ vysvětloval Picek. Šlo by prý ale jen o malou jednotku zaměřenou na letectví, která čítá osm vojáků.

V pořadu se diskutovalo i o letounech CASA, což je téma, které stále trápí Ministerstvo obrany a Picek ho podle jeho oponenta „zdědil“. „Mohli jsme mít letoun nižší kategorie, který by do toho Afghánistánu doletěl,“ myslí si Hamáček.

Očekává ale prý, že až se v budoucnu budou na ministerstvu nakupovat nějaké stroje, vyhne se úřad skandálům. „Na ministerstvu se dokončuje materiál nějaké vize dopravního a vrtulníkového letectva, který chci předložit Vládě ČR,“ popisoval Picek. „Rád bych v druhé polovině roku do vlády tento materiál předložil,“ dodal.

Sám si totiž myslí, že nejde ani tak o nastavená pravidla, ale spíše konkrétní personální selhání. „Negativní věci, které proběhly, tak to často nebyl špatný systém, ale konkrétní lidé, kteří selhali,“ myslí si ministr o množství kauz na resortu obrany.

Ministrem je zatím poměrně krátce, nahradil premiéra Petra Nečase, který převzal otěže po odvolání předsedkyně LIDEM Karolíny Peake. V některých věcech s ním jeho stínový oponent souhlasí, ale z jeho jmenování prý nadšený nebyl. „Ministerská funkce je funkce politická a ministr by měl reprezentovat tu kterou politickou stranu,“ míní Hamáček.

Sám ale připustil, že někdo tu funkci vykonávat musí. I sociální demokraté si v minulosti vypomohli příslušníkem armády. Miroslav Kostelka, který byl ministrem z let 2003 až 2004, pracoval i jako zástupce náčelníka Generálního štábu. „Je to řešení logické,“ uznal nakonec Hamáček.

Nejnovější zprávou, která se týká resortu obrany, je, že premiér Petr Nečas dnes navštívil Afghánistán. Podle Picka je cílem cesty mimo jiné i kontrola českých jednotek. Předem o návštěvě věděl, ale nebylo taktické o tom informovat v médiích. „Na cestě ho doprovází náčelník Generálního štábu,“ doplnil ministr.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Silné: Václav Klaus ml. o Mašínech. Koluje text. Víme, koho naštve

10:12 Silné: Václav Klaus ml. o Mašínech. Koluje text. Víme, koho naštve

Chystané natáčení filmu o bratrech Mašínových nejspíš opět vyvolá řadu protichůdných názorů o činnos…