Hamáčkova rychloakce sobotního večera: Ruský velvyslanec přebíral nótu, vedle už se scházeli novináři

18.04.2021 8:23

Premiér Andrej Babiš (ANO) spolu s ministrem vnitra a zahraničních věcí Janem Hamáčkem (ČSSD) předstoupili v sobotu večer před novináře a oznámili, že Rusko bylo zapojeno do výbuchů ve Vrběticích. Tato informace podle facebookové stránky Visegradský jezdec, kde sdíli své postoje kritik ruské strany, zdravotník Karel Paták, učinila sobotní den „požehnaným“.

Hamáčkova rychloakce sobotního večera: Ruský velvyslanec přebíral nótu, vedle už se scházeli novináři
Foto: Vysílání ČT 24
Popisek: Andrej Babiš a Jan Hamáček oznamují zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích

Anketa

Souhlasíte s vypovězením 18 ruských diplomatů kvůli výbuchu ve Vrběticích?

10%
90%
hlasovalo: 11504 lidí

Současně ale důrazně upozorňuje, že tyto zvěsti v novinářské komunitě kolovaly už delší dobu. Vysvětuje, proč předávání informaci bylo tak hektické; premiér podle něj taktizoval. Hamáček, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí (do jmenování nového ministra Jakuba Kulhánka) se měl o ruských agentech ve Vrběticích dozvědět až v sobotu; podle zdrojů Aktuálně.cz měl tyto informace již minulý týden.

Jeho předchůdce Tomáš Petříček uvedl, že on s věcí byl seznámen mnohem dříve. Podle Deníku N chce Hamáček v pondělí podat trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli ohrožení utajované skutečnosti.

Babiš si podle Patáka k předání této informace veřejnosti zvolil „vhodné“ načasování. „Věc už prosákla před dvěma týdny. Když to není megaakutní, mohl si Babiš zvolit timing a očividně to tak udělal,“ píše.

Vystoupení Andreje Babiše a Jana Hamáčka proběhlo přibližně v 19.45 a bylo kvůli němu přerušeno vysílání Událostí ČT.

Jen o několik minut později vyšel o stejné věci obsáhlý materiál na webu časopisu Respekt, podepsaný autory Ondřejem Kundrou a Jaroslavem Spurným.

TEXT ZDE

Andrej Babiš a Jan Hamáček oznamují vyhoštění ruských diplomatů

Jako vysvětlení, proč předání informaci bylo poměrně hektické a rychlé, zmiňuje obavy vlády, aby jí nepředběhli novináři, kteří tuto informaci již měli. „Dnes to byl totiž neuvěřitelný kvapík, v sedm večer ohlášena mimořádná tisková konference na dobu za 45 minut, novináři Deníku N, kteří přicházeli na místo tiskovky, hlásili, že je teprve míjí diplomatický vůz s ruskou vlajkou, který vyjíždí z Černínského paláce. Během 45 minut ohlásit tiskovou konferenci, předat diplomatovi nótu a ještě začít tiskovou koferenci. Ten časový press je zarážející,“ dodává.

Domnívá se, že Babiš tak zachránil Hamáčka, který původně plánoval cestu do Ruska kvůi jednání o dodávkách vakcíny Sputnik. „Tím, že nenechal jet Hamáčka do Moskvy ho zachránil před jistým pádem (nebo třeba ani to stačit nebude),“ dodává Paták.

A udělal tak trochu jasno v dostavbě jaderné elektrárny Dukovany. „Ale hlavně rozsekl svoje dilema ohledně tlaku Hradu na dostavbu Rosatomu a zcela odlišným veřejným míněním. Rozhodl se pro Rosatom zazdít Rusy a tedy i Zemana, tím, že si stoupl (díky bohu) na tu správnou stranu. Je mazaný,“ konstatuje Visegradský jezdec.

Dočasný ministr zahraničních věcí Jan Hamáček se zásadní informace o údajném podílu Ruska na výbuchu skladu ve Vrběticích podle svých slov dozvěděl až v sobotu dopoledne. V reakci na to zrušil svou cestu do Moskvy, plánovanou na pondělí. Jeho předchůdce Tomáš Petříček pak novinářům sdělil, že není překvapen, jelikož on informaci měl už nějaký čas.

Podle dvou zdrojů Aktuálně.cz Hamáček však věděl o tom, že ruští agenti dle policie vyhodili do povětří muniční sklad ve Vrběticích už minulý týden, přesto naplánoval pondělní cestu do Ruska, kde chtěl jednat o dodávkách dosud neschválené vakcíny Sputnik, která dle kritiků Putinova režimu slouží jako nástroj propagandy. Hamáček to redakci odmítl blíže vysvětlovat.

Více se dočtete ZDE

Ministr vnitra Jan Hamáček plánuje v pondělí podat trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli ohrožení utajované skutečnosti. Reaguje tak na tvrzení exministra Tomáše Petříčka, který prý o zapojení Rusů do Vrbětic věděl delší dobu, uvedl Deník N.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Jaké jsou důvody pro zvýšení věkové hranice odchodu do penze ?

Jaké jsou důvody pro změny odchodu do penze našich občanů v 68 letech,když v žádném evropském státě není hranice odchodu do penze tak vysoká, přičemž spousta zemí je na tom ekonomicky podstatně hůře ? Nejde ze strany KDU-ČSL o další asociální opatření ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lidi by se vzbouřili. Drulák rozetnul, jak to skončí s válkou a Ukrajinou

8:31 Lidi by se vzbouřili. Drulák rozetnul, jak to skončí s válkou a Ukrajinou

Diplomat a politolog Petr Drulák odpovídal na otázky moderátora i publika na kanálu Zákony bohatství…