Hradec Králové podal žalobu proti pokutě 150 tisíc korun

09.08.2011 9:28

Hradec Králové podal žalobu proti pokutě 150 tisíc korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Dostal ji v lednu za porušení koncesního zákona při uzavření dodatku ke smlouvě na provoz parkovacího systému ve městě.

Hradec Králové podal žalobu proti pokutě 150 tisíc korun

Hradec Králové již dříve uvedl, že s pokutou souhlasí a domnívá se, že postupoval správně. V žalobě město uvedlo, že uložená pokuta představuje pro město poměrně značný výdaj a "její neprodlené uhrazení by v současné době narušilo řádné hospodaření žalobce a plnění schváleného rozpočtu".

Podle soudu je ale přiznání odkladného účinku zcela mimořádný institut. Město podle soudu nenahraditelnost újmy vzniklé z uhrazení pokuty neobjasnilo ani nedoložilo. Soud dále uvedl, že "pokud by vždy v situaci, kdy ze správního rozhodnutí vyplývá pro účastníka řízení povinnost k nějakému finančnímu plnění, přiznával odkladný účinek žalobě, zcela by popřel smysl soudního přezkumu správních rozhodnutí," uvedl v usnesení soudu Raus. 

O případném pochybení Hradce Králové v tendru soud zatím nerozhodl. Podle Rause je případ ve stadiu procesní přípravy na vydání rozhodnutí. 

Město dodatek, který se týkal zajištění odtahu vozidel, uzavřelo v dubnu 2007 s operátorem parkovacího systému, společností ATOL. Smlouvu uzavřelo v jednacím řízení bez uveřejnění, nevypsalo tedy otevřenou soutěž.

Město mohlo získat i výhodnější nabídky

Podle ÚOHS porušilo zákon, když nevybralo koncesionáře v řádném koncesním řízení. Tento postup podstatně ovlivnil výběr nejvhodnější nabídky. "V případě zákonem stanoveného postupu mohlo město Hradec Králové obdržet od jiných uchazečů výhodnější nabídky," uvedl v lednu předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Podle něj je zadavatel povinen využít koncesní řízení, pokud předpokládaný příjem koncesionáře za celou dobu trvání smlouvy přesáhne 20 milionů Kč. Město vyčíslilo tento příjem přibližně na devět milionů korun. Úřad v rámci správního řízení provedl vlastní výpočet předpokládaných příjmů. Dospěl k závěru, že výnosy by za 30 let trvání smlouvy měly činit přibližně 20,4 milionu korun.

Město podle ÚOHS chybovalo i v případě koncesní smlouvy na parkovací systém. V prosinci 2010 za pochybení potvrdil Rafaj městu pokutu 1,5 milionu korun. Město pak podalo u Krajského soudu v Brně proti pokutě správní žalobu. Zároveň bude chtít úhradu pokuty od společnosti Gordion, která výběrové řízení na parkovací systém připravovala a podle smlouvy s městem údajně nese v takovém případě finanční zodpovědnost.

Čtěte:

Primátor Hradce Králové: Priority občanům nelze plánovat

Hradec Králové: Svinary usilují o novou zvoničku. Pomoci má sbírka

Foto: navzduchu.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: par

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dámě z ciziny kavárníci nadávají, že pozvala na výstavu Babiše. Ona na oplátku vytáhla hororový zážitek s Fajtem a Hermanem

19:41 Dámě z ciziny kavárníci nadávají, že pozvala na výstavu Babiše. Ona na oplátku vytáhla hororový zážitek s Fajtem a Hermanem

Publicista Jiří Peňas, který se na webu Echo24 věnuje kultuře, napsal pár řádek o odvolaném řediteli…