I sudetští Němci mohou být našimi spojenci. Sobotka ve sněmovně hájil Hermanův pozdrav sjezdu, někteří lapali po dechu

01.12.2016 21:32

Ministr kultury Daniel Herman, nominovaný KDU-ČSL, navštívil jako člen vlády sjezd sudetských Němců v Norimberku. Svým vystoupením pobouřil především české komunisty. Šéf KSČM Vojtěch Filip žádal vysvětlení a po několika měsících se mu ho od předsedy vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) skutečně dostalo.

I sudetští Němci mohou být našimi spojenci. Sobotka ve sněmovně hájil Hermanův pozdrav sjezdu, někteří lapali po dechu
Foto: Hansniko Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Lidovecký ministr kultury Daniel Herman navštívil na jaře tohoto roku sjezd sudetských Němců v Norimberku, aby zde shromážděné sudetské Němce či jejich potomky pozdravil. Tato návštěva pobouřila především komunisty, i když nejen je. Předseda KSČM Vojtěch Filip se proto prostřednictvím interpelací obrátil s dotazem na předsedu vlády Bohuslava Sobotku (ČSSD) a žádal od něj vysvětlení, jaké stanovisko vlastně vláda vůči sudetským Němcům zastává.

Herman na sjezdu sudetských Němců uznal české pochybení v otázce divokého odsunu Němců z Československa a nejen ke hrůzám druhé světové války poznamenal, že na ně nesmíme zapomínat, ale musíme umět také odpouštět. Českým kolegům poslancům teď prozradil, že v prosinci obdrží v Německu cenu za česko-německé smíření.

Sobotka se svého ministra zastal, když v odpovědi na interpelaci konstatoval, že na německé straně musíme hledat co nejvíce spojenců, jelikož žijeme ve složité době. A našimi spojenci mohou být i sudetští Němci. Ačkoli prý premiér souhlasí s tím, že některé výroky sudetských Němců vyřčené v minulosti lze chápat jako problematické, je třeba hledět do budoucnosti.

Premiér zdůraznil, že rovnocenným partnerem české vlády je vláda německá, a nikoli sdružení sudetských Němců, ale právě spory se sudetskými Němci o majetek v minulosti zatěžovaly česko-německé vztahy. Premiér proto považuje za nezbytné udržovat kontakty i se sudetskými Němci, aby byla spolupráce se spolkovou vládou v důležitých otázkách co nejhladší. „Návštěva pana ministra Hermana byla oceněním pozitivního procesu,“ poznamenal premiér.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice žádá přísný trest pro Jaroslava Kuberu. A když se chtěl hájit v ČT, dal mu Kubal třicet sekund

9:38 Petice žádá přísný trest pro Jaroslava Kuberu. A když se chtěl hájit v ČT, dal mu Kubal třicet sekund

Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) se znovu ocitl pod palbou. Poté, co se od něj distancovala čás…