Jak to vidíš ty? zeptal se prezidenta Zemana před lidmi Petr Gazdík a přiznal přitom chybu. No a hlava státu...

14.10.2015 14:15

REPORTÁŽ „Ne každá rozmíška nutně vede k rozpadu koalice,“ uvedl k aktuálním přestřelkám ve vládě prezident Miloš Zeman na setkání se zastupiteli kraje ve Zlíně, kde dnes zahájil svou třídenní návštěvu regionu. Veřejně pak poděkoval Františku Čubovi za to, že byl pokračovatelem baťovské tradice, a vyjádřil se také k loňským výbuchům v muničním skladu ve Vrběticích: „To, co mě na celé kauze zarazilo, je, promiňte mi názor laika, že šlo zřejmě o úmyslný trestný čin, protože dva výbuchy za sebou jsou velmi nepravděpodobně náhoda,“ podotkl Zeman.

Jak to vidíš ty? zeptal se prezidenta Zemana před lidmi Petr Gazdík a přiznal přitom chybu. No a hlava státu...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman s hejtmanem Zlínského kraje Stanislavem Mišákem

Anketa

Vadí vám, že v Česku vystupují Alexandrovci?

6%
94%
hlasovalo: 12729 lidí

Prezidentský pár přivítal hejtman s manželkou před budovou krajského úřadu, pak už přišlo na řadu tradiční setkání se zastupiteli kraje. Prezident nejdřív v úvodním proslovu pochválil jak situaci ve Zlínském kraji, tak republikovou. Věnoval se otázce nezaměstnanosti, která je sice ve Zlínském kraji poměrně nízká, ovšem nízké jsou tu také platy. „Měli bychom při diskusi společně přemýšlet nad tím, jak situaci změnit. Roste-li ekonomika zhruba o čtyři procenta a zisky některých podniků se pohybují kolem patnácti procent, není důvod, abychom konečně nepřikročili v soukromé – a nikoli pouze ve veřejné sféře – k růstu mezd,“ apeloval také prezident s tím, že nositeli tlaku by měli být odboráři. „Růst ekonomiky je příjemná a dobrá věc, ale pokud se neprojeví v růstu životní úrovně zaměstnanců, kterým T. Baťa říkal spolupracovníci, nikoli zaměstnanci, tak je to růst, který je více méně prázdný,“ doplnil také ve svém proslovu k zastupitelům Zeman.

Prezident Zeman k Čubovi: Chtěl bych ti veřejně poděkovat

Pak prezident hovořil o místním podnikatelském duchu, který se promítl i do Slušovic a obrátil se na senátora Františku Čubu: „V každém případě jsi byl pokračovatelem baťovské tradice a já bych ti chtěl za to veřejně poděkovat.“ Prezident pak upozornil na nepoměr mezi bohatstvím, potenciálem a možnostmi kraje a životní úrovní jeho obyvatel a vyzval k tomu, aby se přítomní zastupitelé zamysleli, jak nepoměr pozměnit.

Prezident Zeman: „Rozmíšky v koalici nejsou nic zvláštního, překvapivého.“

V diskusi padl jeden z prvních dotazů o tom, jak prezident vnímá konflikty mezi koaličními partnery ve vládě. „Na tento dotaz odpovídám stabilně citací Vladimíra Mečiara,“ reagoval prezident. „Víte, jak se stupňuje slovo nepřítel? První stupeň nepřítel, druhý stupeň úhlavní nepřítel a třetí stupeň koaliční partner. A podobný výrok najdete i u Winstona Churchilla a dalších politiků. Rozmíšky v koalici nejsou nic zvláštního, překvapivého, nic nenormálního; a ne každá rozmíška nutně vede k rozpadu koalice. K tomu byste museli mít plán b a ten bude možná realizovatelný až po parlamentních volbách v roce 2017,“ dodal.

Výbuchy ve Vrběticích byly podle Zemana výsledkem úmyslného trestného činu

Proč ministerstvo nevyplácí náhrady za škody ve Vrběticích? To byla další otázka, která zastupitele zajímala. Prezident přislíbil, že se situací bude zabývat. „Mohu slíbit, že se pana ministra Chovance na to zeptám a zjistím, jaký objem prostředků může Zlínskému kraji poskytnout,“ ujistil. „To, co mě na celé kauze zarazilo, je, promiňte mi názor laika, že šlo zřejmě o úmyslný trestný čin, protože dva výbuchy za sebou jsou velmi nepravděpodobně náhoda. Pachatelé tohoto trestného činu nebyli dosud vypátráni,“ podotkl Zeman.

Gazdík: „Jak to vidíš ty jako vrchní velitel ozbrojených sil? Budeme tlačit na koncepci armády?

Dotaz pak položil také člen zlínského krajského zastupitelstva, místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík, který zdůraznil, že problém bezpečnosti má republika i v širším měřítku. „Přiznám se, že jsem velmi zděšen z připravenosti, materiálního vybavení naší armády. Podílely se na tom mnohé minulé vlády včetně té naší,“ připustil. „Jak to vidíš ty jako vrchní velitel ozbrojených sil? Budeme tlačit společně na to, aby armáda měla koncepci, aby se vytvořily společné krizové plány?“ ptal se Gazdík. Prezident ujistil, že už v této věci jednal s náčelníkem generálního štábu i veliteli ozbrojených sil a probírali koncepci armády, legislativu, včetně tématu dobrovolných záloh. Konstatoval také, že rozpočet armády se navyšuje, ale zároveň zkritizoval: „Loni armáda nevyčerpala 4 mld. korun, a přitom si stále stěžuje na nedostatek prostředků.“  

Zeman: Říkal jsem ministru obrany a dalším: „Vy jste se naprosto zbláznili.“

Prezident také zmínil, že armáda u nás má špatnou pověst, protože došlo k nakupování zbytečných věcí. „Ostře se stavím vůči některým nesmyslům; a teď nebudu mluvit o minulosti, o L159, ale uvedu pro stručnost jeden příklad,“ zhodnotil prezident a popsal novelu braného zákona. „Každý 18letý muž i žena by se evidovali a byl by jim položen dotazník obsahující mimo jiné i otázku, zda se pomočují nebo nepomočují; a to je u osmnáctiletých otázka poměrně zvláštní. Já jsem říkal jak ministru obrany tak několika dalším činitelům: „Vy jste se naprosto zbláznili,“ konstatoval prezident s tím, že by došlo pouze k hromadění papírů.

Prezident absolvuje ve Zlínském kraji setkání s občany celkem ve čtyřech obcích a městech

Poté, co dnes hlava státu ve Zlíně navštíví také Kovárnu VIVA, setká se s občany v obci Zdounky. Druhý den návštěvy Zlínského kraje stráví prezident republiky Miloš Zeman také na setkání s občany ve Slavičíně a Rožnově pod Radhoštěm. Čtvrteční dopoledne ale věnuje návštěvě areálu muničního skladu ve Vrběticích, který nechvalně proslul výbuchy, ke kterým došlo před rokem. Zeman si ve Vrběticích také prohlédne techniku ochrany hranic a prostor Vojenského technického ústavu, s.p. Finiš návštěvy bude v pátek patřit setkání s občany ve městě Holešov.
Také Ivana Zemanová bude mít ve Zlínském kraji bohatý program: návštěvu organizace Naděje Zlín, zlínské Mateřské školy Štefánikova nebo střední hotelové školy. Ve Valašském Meziříčí si prohlédne Živé muzeum gobelínů.


 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

15:49 Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

Ekonomka Hana Lipovská, členka Rady ČT a kandidátka Volného bloku Lubomíra Volného pro podzimní volb…