Jakeš u Gorbačova v roce 1989: „Havla teď cpou na Nobelovu cenu míru. Žijí na účet Západu a ani se tím netají.“

12.11.2021 11:40

Magazín Echo24.cz vydává k výročí 17. listopadu speciál, jehož součástí bude i dokument z pozůstalosti sovětského disidenta Vladimíra Bukovského. Půjde o český překlad přepisu rozhovoru, který spolu vedli československý generální tajemník KSČ Miloš Jakeš a sovětský vůdce Michail Gorbačov v roce 1989.

Jakeš u Gorbačova v roce 1989: „Havla teď cpou na Nobelovu cenu míru. Žijí na účet Západu a ani se tím netají.“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloš Jakeš

Byl duben, sedm měsíců před listopadovými událostmi. Václav Havel právě seděl ve vězení v souvislosti s lednovými událostmi „Palachova týdne“ a první tajemník ÚV KSČ se vypravil na cestu do Moskvy.

„Boj s disidenty se komplikuje tím, že dvacet opozičních skupin dnes a denně sepisuje pořád nové rezoluce a posílá je na Západ. A odtud už nepřátelské, hlavně rozhlasové stanice obyvatelstvu oznamují, kde se koná jaký mítink,“ stěžoval si sovětskému vůdci.

CELÝ PŘEPIS ROZHOVORU ZDE

Disidenti podle něj berou peníze ze Západu a už se tím ani netají. „Například Havlova manželka obdržela 18 tisíc tuzexových korun,“ informoval.

Za to je trestat nemohou, ale pokud tito lidé narušují veřejný pořádek, tak se to podle prvního tajemníka přehlížet nemůže. „Když jsou davová srocení na Václavském náměstí zakázána, tak to, pokud k nim dojde, pak nemůžeme nechat bez následků. Zákon platí pro Havla stejně jako pro Jakeše,“ vysvětloval lednové zatčení opozičního lídra.

Postěžoval si, že proti KSČ je vedena kampaň v podobě žádostí o milost či propuštění pro Václava Havla. Většina obyvatel ale prý na něj naopak tlačí, aby tomuto nátlaku neustupoval. „Havla pod nátlakem z vězení nepustíme, i když se za něj bere i část kulturní fronty. Zajímavé je, z jak bohaté pochází rodiny. Jeho otec vlastnil filmové ateliéry Barrandov a pražský palác Lucerna,“ vykládal Gorbačovovi.

„Havla teď cpou mezi laureáty Nobelovy ceny míru. A tlačí na nás, abychom přiznali chyby v osmašedesátém. Kdybychom na něco takového přistoupili, dosáhneme leda tak rozkolu ve straně,“ stěžoval si zklamaný Jakeš.

Václav Havel byl z vězení propuštěn na podmínku po uplynutí poloviny trestu v květnu 1989. V říjnu se pak připravoval na to, že skutečně dostane Nobelovu cenu míru. V listopadu se stal hlavní tváří protestů, které vedly k pádu režimu KSČ.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rodiče o tom nevědí. Co neziskovky na školách ukazují dětem

5:00 Rodiče o tom nevědí. Co neziskovky na školách ukazují dětem

Pedagogičtí pracovníci jsou povinni „poskytovat dítěti, žáku, studentovi nebo zákonnému zástupci nez…