Americká CIA v minulosti uvedla, že československé orgány na provozu MON spolupracovaly s KGB, která měla MON za účinný nástroj propagandy.
Organizace, o níž jste možná nikdy neslyšeli, byla řadu let velmi důležitou institucí na půdě komunistického Československa.
Konec osmdesátých let znamenal období, kdy se do vedení MON dostaly i osoby jako Dušan Ulčák, generální tajemník MON, a Milouš Jakeš jr., syn bývalého generálního tajemníka ÚV KSČ. Ten zastával pozici ředitele hospodářského podniku MON, pod který spadala i loterie MON. A právě to byla vábnička i pro děti z jinak velmi bohatých a mocných rodin.
Po příchodu sametové revoluce nastala v MON krize a byl odstartován její nezadržitelný úpadek a následný konec. MON musel změnit své sídlo a odejít z pozic, které nepřetržitě budoval padesát let. Mezi hospodářské podniky, jež v závěru řídil Jakeš junior, patřila i zmíněná loterie.
Dodejme, že ke konci MON v Československu přispěli významnou měrou pracovníci kriminální služby. Bez jejich na tehdejší dobu velice odvážné práce by zde seděl MON možná ještě dnes...
Právě na tyto kriminalisty se tenkrát obrátily jejich zdroje s informací, že určité osoby v rámci popsaných struktur organizují a vykonávají vysoce kvalifikovanou trestnou činnost. Navzdory všem tlakům, k nimž se dostaneme v samostatném textu, se příslušníci vydali po stopách zločinu. A zjistili, že nejde o žádný výmysl. Jakeš junior v těchto podvodech figuroval jakbysmet.
Smyčka kolem něj se postupně utahovala.
Když kriminalisté nashromáždili dostatek operativních důkazů a byli si do značné míry jistí, že se Jakeš už nevyvlékne z jejich spárů, začali s vytěžováním a výslechy osob. V první fázi byl vyslýchán na podání vysvětlení i Jakeš. Jakoukoliv trestnou činnost samozřejmě popřel a při výslechu se provokativně točil na židli a z kriminalisty si utahoval.
„O co se, člověče, snažíte, co si myslíte, že dokážete, nebuďte směšný! Až teď od vás odejdu, sednu na letadlo a za chvilku jsem na své jachtě v Chorvatsku,“ zdůrazňoval Jakeš na tehdejší dobu nepředstavitelné bohatství a moc. V tu chvíli ještě kriminální oddělení opustil sám.
Neuplynulo ani třicet hodin a všechno se mělo změnit.
Navzdory faktu, že se Jakeš nechal tajně převézt do nemocnice, ho na Bulovce kriminalisté nalezli.
Když se pak tváří v tvář setkali na zahradě, vítal je širokým úsměvem.
Nevydržel mu dlouho. Kromě konkrétního kriminalisty se totiž na místo dostavil i městský prokurátor s příkazem.
Jakešovi spadla čelist.
V ČTK následně vyšla zpráva: Podaří se rozseknout „gordický uzel“ Jakešových podvodů?
Jak to se synem mocného pohlavára dopadlo, doplníme v jednom z dalších dílů Dobrodružství kriminalistiky. Co však říct můžeme už teď, je to, že na Jakeše juniora byla skutečně uvalena vazba a že se spravedlnosti nevyhnul.
Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
autor: Tomáš A. Nový