Jako hrdličky? Baracku, děkuji. Angelo, jsme na vás pyšní

25.04.2016 12:24

Americký deník The Washington Post hodnotí „zvláštní pouto“ mezi prezidentem Barackem Obamou a kancléřkou Angelou Merkelovou. Obama oficiálně přijel do Německa u příležitosti konání mezinárodního veletrhu v Hannoveru. Hlavní důvod jeho návštěvy však prý spočívá v tom, že jej o to kancléřka sama požádala.

Jako hrdličky? Baracku, děkuji. Angelo, jsme na vás pyšní
Foto: repro youtube, tan
Popisek: 44. prezident Spojených států amerických Barack Obama

Kancléřka Merkelová podle amerického deníku prožívá těžké časy a nachází se pod neustálým tlakem kvůli své přistěhovalecké politice otevřených dveří. „Protože žila za zdí, Angela dobře chápe motivace těch, kteří utíkají za svobodou a lepším životem,“ cituje The Washington Post Obamu a zmiňuje, že společné konferenci oba politici řešili právě tématu, která dostávala Merkelovou poslední měsíce pod velký tlak ze strany voličů, médií i politických rivalů.

Obama splnil svoji úluhu a Merkelovou podpořil ve všech bodech její přistěhovalecké politiky. Jak uvádí americký deník, mimořádnou pozornost věnovali oba političtí vůdci Transatlantické obchodní dohodě (TTIP), proti které v Hannoveru protestovaly desítky tisíc lidí a proti jejímu podepsání se staví také některé opoziční strany. „Transatlantická obchodní dohoda je důležitá pro německou ekonomiku, ale také pro ekonomiku celé EU,“ poznamenala kancléřka.

Celý text z The Washington Post máte k dispozici ZDE.

Na Merkelovou směřovalo na tiskové konferenci mnoho otázek. Ovšem podle svědectví reportéra The Washington Post Grega Jaffeho se k mnoha z nich nevyjádřila. Odpovědi se novinářům nedostalo na otázku, co si myslí o republikánském kandidátu Donaldu Trumpovi, který nazval její přistěhovaleckou politiku „šílenou“. „Merkelová jen pokrčila hlavou a konstatoval, že by bylo lépší se koncentrovat na další události roku 2016, které ji zaměstnávají mnohem více,“ píše americký deník.

Německá kancléřka rovněž odmítla po vzoru prezidenta Obamy připustit, že svržení libyjského vůdce Muamara Kaddáfího nebylo dobře naplánované. „Pojďme se dívat dopředu. Tedy na to, čeho chceme dosáhnout v budoucnu. Nebude to samozřejmě vůbec jednoduché,“ cituje The Washington Post Merkelovou a poukazuje na již několikrát citovaná slova Obamy, který prohlásil, že historie dá v tématu přistěhovalecké krize Merkelové za pravdu. „Jsem na kancléřku v tomto ohledu velmi pyšní, stejně jako na všechny Němce,“

Komplimenty podle deníku The Financial Times nešetřila ani kancléřka Merkelová, která Obamovi veřejně poděkovala za jeho účast na podepsání klimatických dohod v Paříži. „Baracku, osobně vám děkuji. Bez Spojených států by dohody nebyly podepsány,“ prohlásila Merkelová. Jak uvádí britský deník, hlavním tématem setkání ovšem byla Transatlantická obchodní dohoda. „Čas kvapí a příští měsíce mohou uzavření dohody zkomplikovat. Merkelovou čekají příští rok volby, jejichž výsledek je nejistý. To samé se týká i francouzského prezidenta Françoise Hollandea,“

Celý text z The Financial Times je ZDE.

Britský deník rovněž připomíná, že Transatlantická obchodní dohoda a Transpacifické partnerství se staly do jíst míry tématem i v amerických primárkách. Zatímco Hillary Clintonová obě dohody podporuje, Bernie Sanders a Donald Trump jsou proti. Tuto skutečnost se pokoušel Obama na tiskové konferenci bagatelizovat s tím, že až primárky skončí, „situace se opět trochu uklidní“. Ratifikaci obou dohod musí posvětit Kongres, který po volbách v roce 2014 ovládají republikáni. Dohodu však vzhledem ke tlaku odborů odmítají především demokraté.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poteče krev? Vtrhnou odpůrci Babiše do Sněmovny? Padla zlá slova, vlastně ještě horší

19:51 Poteče krev? Vtrhnou odpůrci Babiše do Sněmovny? Padla zlá slova, vlastně ještě horší

„Byl by to boj a rozhodně nic hezkého.“ To ne, žádné násilí! Ani evidentní političtí odpůrci nové Ba…