Jakub Janda a jeho překvapivý nápad na řešení uprchlické krize

04.01.2016 10:35

Jakub Janda z think-tanku Evropské hodnoty vyjádřil pro server Respekt.cz názor, že ochrana vnějších hranic Evropy je mýtus. „Poskytujme migrantům mezinárodní ochranu mimo území EU, zejména v rozsáhlých azylových centrech,“ vyzval Janda.

Jakub Janda a jeho překvapivý nápad na řešení uprchlické krize
Foto: Radim Panenka
Popisek: Uprchlíci před autobusovým nádražím v Bělehradě. Do Srbska denně dorazí až tisíc imigrantů, kteří chtějí do EU. Hlavně do Německa či Švédska.

„Představme si, že skutečně na vnějších hranicích EU máme desetitisíce policistů, imigračních úředníků a případně vojáků, kteří jim poskytují podporu. Všechno funguje jako hodinky – schengenská i dublinská pravidla platí a jsou vynucována,“ píše Janda. 

„Kdokoliv překročí hranici, je zadržen a požádán o doklady. Pokud je nemá, je mu nabídnuta možnost požádat o azyl. To udělá, protože nechce být okamžitě navrácen do země původu,“ fantazíruje Janda s tím, že po vyřízení žádosti buď zůstává v dané zemi, nebo je deportován. I přestože to podle něj může znít naprosto logicky, nejsme ani po roce a půl do tohoto stavu schopni dojít.

„V ideálním případě bychom uměli všechny příchozí zaregistrovat a zpracovat jejich žádosti o mezinárodní právní ochranu. Jenže ani to plně nezvládáme kvůli liknavosti i obcházení pravidel ze strany Řeků či Italů. A hlavně: i kdybychom to nakonec dokázali, v migrační krizi to udělá maximálně trošku větší pořádek, ale rozhodně to nezmenší masivní tlak, kterému Evropa čelí,“ konstatuje.

Původní text ZDE.

Podle Jandy dorazily do Evropy v loňském roce téměř dva miliony lidí, letos můžeme očekávat stejný počet. „Ochrana vnějších hranic v technickém slova smyslu může znamenat stavbu plotů a technických překážek, které budou příchodu běženců fyzicky zabraňovat. A řada států k této možnosti ve světle dosavadní bezzubosti společných opatření již dnes sahá. Pokud to však nebude doplněno možností požádat o azyl, popře Evropa svou morální i právní zodpovědnost – tedy zajistit bezpečí těm, kteří jsou v ohrožení,“ sděluje.

Následně dodává, že mezi to, co bychom měli zajistit, patří mezinárodní ochrana mimo území Unie, zejména v azylových centrech a změna chápání zahraniční politiky. „Kromě technického přesměrování rozvojových peněz do této priority si jako půlmiliardový nejbohatší kontinent musíme uvědomit, že v takto urgentní a masivní krizi nemůžeme jednat jen v rukavičkách. Evropa musí být schopna státy ve svém sousedství přesvědčit, případně donutit k tomu, aby tato azylová centra na svém území umožnily. Nabídněme těmto zemím peníze, ale v případě nesouhlasu také tvrdé vyjednávání,“ uzavřel.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

migranti

Dobrý den, prohlášení Nerudové o migrantech jsem taky nepobral. Ale můj dotaz zní, zda se ví, kolik je v ČR aktuálně migrantů? A co si myslíte o migrantech z Ukrajiny? Máme je přijímat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Pohlreich zničil dnešní politiku. „Na plný kule...“

11:08 Zdeněk Pohlreich zničil dnešní politiku. „Na plný kule...“

„To, co mně na tom vadí nejvíc, je to, že tady někdo do tebe něco hustí na plný kule a snaží se tě p…