Jezdí na traktoru, je hrdý na kombajn, KDU-ČSL ho tlačí na zemědělství. Ale je zde podezření

17.12.2013 9:32

Ministerstvo zemědělství při povolební dělbě kořisti obvykle nebývá předmětem tahanic. Do paláce na nábřeží poblíž Florence obvykle míří straničtí matadoři, na které jiné křeslo nezbylo. Letos je tomu však jinak. Církevní restituce a nové dotační období EU činí resort neobyčejně lákavým. Usiluje o něj ČSSD i lidovci, kteří již dokonce představili dva kandidáty ze svého nejužšího vedení. První místopředseda Marian Jurečka se přitom prokazuje vskutku důkladnou znalostí problematiky.

Jezdí na traktoru, je hrdý na kombajn, KDU-ČSL ho tlačí na zemědělství. Ale je zde podezření
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Marian Jurečka, 1. místopředseda KDU-ČSL a kandidát na hejtmana v Olomouckém kraji

Církevní restituce podle Mf DNES učinily ze zemědělského resortu velmi ožehavé ministerstvo. Právě pod něj totiž spadá Státní pozemkový úřad a Lesy České republiky, dvě instituce, které mají církvím vydávat nejvíce majetku. Lidovci, kteří jsou s církvemi tradičně zadobře, jsou podezíráni, že by mohli být při prověřování dokumentace laxní a církvím vydávat i ty majetky, u nichž bude nárok pochybný. Lidovci naopak obviňují ČSSD, která se o resort rovněž intenzivně zajímá, že bude restituce populisticky komplikovat.

Druhým důvodem je nové sedmileté dotační období EU. V jeho rámci má do země přitéct zhruba 230 miliard. Jejich rozdělení je sice z větší části přímo stanoveno z Bruselu, ale i tak bude mít nový ministr na nasměrování peněz výrazný vliv. Velmi sledované jsou mezi zemědělci především dotace na chov prasat. Právě ministr totiž bude mít v rukou, zda budou podporovány spíše velké podniky, nebo menší rodinné farmy. Těm chtějí pomáhat zejména lidovci. Podle ČSSD však malým soukromníkům výrazně pomáhali už předchozí ministři z ODS a ukázalo se, že to nemá perspektivu.

KDU-ČSL má ve svých řadách dva horké favority na zemědělské ministerstvo. Kromě předsedy Pavla Bělobrádka je to Marian Jurečka, první místopředseda strany. Dvaatřicetiletý soukromý zemědělec z Rokytnice u Přerova by se tak stal nejmladším členem vlády.

Mf DNES jej představuje jako „typického lidovce“, muže z venkova, který se nejraději vyobrazuje se svou početnou rodinou či na vlastním kombajnu, s nímž stále ještě obdělává svá pole a na který je patřičně hrdý. Zemědělství i vystudoval, konkrétně ochranu rostlin na brněnském „Mendelu“.

V profilovém článku se o něm rovněž můžeme dočíst, že jeho předkové z obou stran byli v padesátých letech pronásledováni jako kulaci, že je vlastenecky naladěným spotřebitelem, který i ve sněmovních restauracích důsledně upřednostňuje kofolu před americkými limonádami, a nebo že se o jeho služby velmi zajímala společnost Agrofert, kterou ale třikrát zdvořile odmítl. Nyní s šéfy této společnosti Andrejem Babišem a Jaroslavem Faltýnkem vyjednává o vládě. A když předseda lidovců Pavel Bělobrádek odjel služebně do USA, stal se dokonce hlavním stranickým vyjednávačem.  

Ještě na prvních jednáních nové Poslanecké sněmovny bylo jeho jméno občas komoleno, kolegové jej nazývali "Juračka", nebo dokonce "Jurečko". Podle Mf DNES je však do buducna určitě vhodné si jeho jméno zapamatovat.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Zisk

Tvrdíte, že na zisku není nic špatného. Neprotiřečíte si? Protože byla to vaše vláda, která zavedla daň z mimořádných zisků. Naopak jsem si nevšiml, že byste nějak zásadně odstranili všudypřítomnou byrokracii, což jste před volbami slibovali. A další dotaz. Existuje podle vás nějaká hranice, kdy je ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Škraloup s „predátory“ má i Nerudová. A větší, než přiznává

20:41 Škraloup s „predátory“ má i Nerudová. A větší, než přiznává

Když Danuše Nerudová kandidovala na prezidentku, mohl se národ díky zájmu novinářů o minulost uchaze…