Jizva ještě není zacelená, říká k Benešovým dekretům kastelánka zámku, který je připomínkou sudetských křivd

28.05.2018 16:10 | Zprávy

REPORTÁŽ/ROZHOVOR Doba Benešových dekretů nebyla tak černobílá, jak se zdá z politických hlášek. Z některých šlechtických velkostatků v Sudetech se stala nacistická sídla i přesto, že se jejich páni snažili chránit své české poddané. Zaznívá to přímo z míst, kde ještě dnes potomci ve starých domech nacházejí zmuchlané dekrety o přidělení půdy po Němcích. O stále rozjitřených ranách hovoří Michaela Hofmanová, kastelánka zámku Krásný Dvůr v Ústeckém kraji, který je hmatatelným mementem toho, jak bylo nesnadné zavděčit se jak Čechům, tak Němcům. Do poloviny července tyto rozporuplné pohnutky rozkrývá i výstava „Šlechtická sídla ve stínu prezidentských dekretů“.

Jizva ještě není zacelená, říká k Benešovým dekretům kastelánka zámku, který je připomínkou sudetských křivd
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Kastelánka Michaela Hofmanová v sále zámku Krásný Dvůr, kde výstava „Šlechtická sídla ve stínu prezidentských dekretů“ ukazuje dopad poválečné situace na sídla české šlechty v Sudetech (dnes Ústecký a Liberecký kraj).

Výročí 100 let od vzniku republiky není pro každého připomínkou události k oslavování. Přispívají k tomu i politická klišé Benešových dekretů, které stále jitří některé rány. „Šlechta v českých zemích, stejně jako jinde v Evropě, byla již od raného středověku elitou společnosti. (…) O to radikálnější změnu přinesl vznik Československé republiky v roce 1918,“ píše akademička Kristina Uhlíková v úvodu knihy „Šlechtická sídla ve stínu prezidentských dekretů“, která vyšla vloni v rámci projektu „Hledání provenience movitých kulturních statků zestátněných v roce 1945 občanům německé národnosti v severočeském regionu“.

Většina šlechticů si v dané době ponechávala určitý odstup v tom, aby se přičlenila k jednomu, či druhému táboru, které zde od 19. století postupně vznikly a nekomunikovaly spolu – český a německý.

Jenže první republika je postavila před nutnost jasné volby: Většina z nich byla sice díky příklonu k rakousko-uherské monarchii nacionalizovaná, vznik Československa je připravil o tituly a pozemková reforma o nezanedbatelnou část spravovaných pozemků.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Proč jste nepodpořil zákon, který měl zajistit lepší dostupnost léků a lékáren?

Přijde mi, že se tu opět staví byznys nad zájmy lidí, a v tomto případě i nad zdraví. Nebo co podle vás bylo na zákoně špatného? A proč se u nás pořád nahrává jen těm velkým hráčům? Podívejte se, co to způsobilo třeba v obchodech, ale další příklad jsou třeba operátoři. Proč tu pořád není další, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jak se množí liberálové?

21:17 Jak se množí liberálové?

KOMENTÁŘ KARLA ŠEBESTY Nebude se množit, to je jenom dobře. Podobné reakce se nacházejí u mnoha vide…