Jizva ještě není zacelená, říká k Benešovým dekretům kastelánka zámku, který je připomínkou sudetských křivd

28.05.2018 16:10 | Zprávy

REPORTÁŽ/ROZHOVOR Doba Benešových dekretů nebyla tak černobílá, jak se zdá z politických hlášek. Z některých šlechtických velkostatků v Sudetech se stala nacistická sídla i přesto, že se jejich páni snažili chránit své české poddané. Zaznívá to přímo z míst, kde ještě dnes potomci ve starých domech nacházejí zmuchlané dekrety o přidělení půdy po Němcích. O stále rozjitřených ranách hovoří Michaela Hofmanová, kastelánka zámku Krásný Dvůr v Ústeckém kraji, který je hmatatelným mementem toho, jak bylo nesnadné zavděčit se jak Čechům, tak Němcům. Do poloviny července tyto rozporuplné pohnutky rozkrývá i výstava „Šlechtická sídla ve stínu prezidentských dekretů“.

Jizva ještě není zacelená, říká k Benešovým dekretům kastelánka zámku, který je připomínkou sudetských křivd
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Kastelánka Michaela Hofmanová v sále zámku Krásný Dvůr, kde výstava „Šlechtická sídla ve stínu prezidentských dekretů“ ukazuje dopad poválečné situace na sídla české šlechty v Sudetech (dnes Ústecký a Liberecký kraj).

Výročí 100 let od vzniku republiky není pro každého připomínkou události k oslavování. Přispívají k tomu i politická klišé Benešových dekretů, které stále jitří některé rány. „Šlechta v českých zemích, stejně jako jinde v Evropě, byla již od raného středověku elitou společnosti. (…) O to radikálnější změnu přinesl vznik Československé republiky v roce 1918,“ píše akademička Kristina Uhlíková v úvodu knihy „Šlechtická sídla ve stínu prezidentských dekretů“, která vyšla vloni v rámci projektu „Hledání provenience movitých kulturních statků zestátněných v roce 1945 občanům německé národnosti v severočeském regionu“.

Většina šlechticů si v dané době ponechávala určitý odstup v tom, aby se přičlenila k jednomu, či druhému táboru, které zde od 19. století postupně vznikly a nekomunikovaly spolu – český a německý.

Jenže první republika je postavila před nutnost jasné volby: Většina z nich byla sice díky příklonu k rakousko-uherské monarchii nacionalizovaná, vznik Československa je připravil o tituly a pozemková reforma o nezanedbatelnou část spravovaných pozemků.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bolku, proč to říkáš?“ Herec Gulyáš o názorovém střetu s Polívkou

10:33 „Bolku, proč to říkáš?“ Herec Gulyáš o názorovém střetu s Polívkou

ČT bude zestátněna, redaktoři ztratili jako kosmonauti na oběžné dráze kontakt se Zemí. Domnívá se h…