Jurečka měl letět do Číny, ale tamní ministří schůzky s ním zrušili. Tak se aspoň pustil do Zemana: Lže, vydírá a vyjadřuje se jako hulvát

01.11.2016 19:29

Místopředseda křesťanských demokratů a ministr zemědělství Marian Jurečka se v úterním Interview ČT24 ještě jednou vrátil k počínání čínské velvyslankyně v Česku a k ministrovi kultury Danielu Hermanovi. V této souvislosti si rýpl do ČSSD i do Číny a prezidenta Zemana. Není prý normální, aby prezident této země lhal, vydíral a vyjadřoval se jako hulvát.

Jurečka měl letět do Číny, ale tamní ministří schůzky s ním zrušili. Tak se aspoň pustil do Zemana: Lže, vydírá a vyjadřuje se jako hulvát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zemědělství Marián Jurečka

„Nemyslím si, že by to prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů bylo nezbytně nutné,“ konstatoval Jurečka. Důrazně se ohradil proti tvrzení ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, který přirovnal schůzku Hermana s dalajlámou k setkání s představitelem někdejší Sudetoněmecké strany Konráda Henleina za první republiky. Jurečkovi se zdají být Zaorálkova slova za hranou. Šéf české diplomacie se v průběhu dnešního dne omluvil za tato svá slova.  

„Já jsem nezaznamenal, že by ministr Herman řešil problémy jednoty Číny... Mě fascinuje, že se země jako Čína ohrazuje proti tomu, když se osmdesátiletý muž, takřka na sklonku života, setká s ministrem kultury,“ podivoval se člen vlády. Zdá se mu nesmyslné, že se Čína bojí dalajlámy.

„Já jsem měl 3. listopadu odlétat do Číny, ale ta cesta se neuskuteční, protože náš zastupitelský úřad oznámil, že ministři, kteří se se mnou měli setkat, schůzky zrušili. Obě strany prý tento krok vzhledem k situaci obě jistě chápou. Pro mě je to také překvapivá informace,“ podotkl host. Z toho, co vidí, se mu ovšem zdá zjevné, že za tím jsou události posledních dní.

„Ale když vidím, jak se vyjadřují někteří hradní představitelé nebo představitelé jiných vládních stran, tak mi na mysli tanou slova moderátora Petra Nováčka,“ naznačil ministr zemědělství s odkazem na komentátora Českého rozhlasu, jenž spekuloval o tom, že ČSSD a Hrad hájí čínskou stranu, protože nelze vyloučit, že do ČSSD zamíří čínské peníze. „Důkazy pro to nemám, ale vytanulo mi to na mysli,“ shrnul Jurečka.

Ať už je to, jak chce, Jurečka věří, že se situace ve vládě nakonec uklidní. „My jako KDU-ČSL nemáme zájem tady něčeho využívat. My se celou dobu za poslední dva týdny jen bráníme nebo vyvracíme lži, které jsou namířeny proti ministru Hermanovi. My celé tři roky pracujeme ve vládě ve prospěch této země,“ zdůrazňoval Jurečka.

Lidovci prý nenaháněli politické body ani na Staroměstském náměstí. Jurečka se tohoto setkání zúčastnil, protože je mu smutno z toho, jak se zachoval prezident republiky. A je rád, že to vidí celá řada lidí podobně jako on. „Že není normální, aby prezident tohoto státu nemluvil pravdu, lhal, vydíral, vyjadřoval se jako hulvát,“ konstatoval Jurečka.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Řeknu zcela otevřeně: já jsem ho ve druhém kole nevolil,“ zdůraznil. Zdá se mu však předčasné hovořit o tom, koho by podpořil proti prezidentu Zemanovi. Ať už to bude kdokoli, bude to člověk, který by mohl být lepším prezidentem, než je Miloš Zeman. Výborným prezidentským kandidátem by prý mohl být Petr Pithart.

Věnoval se také otázkám možné spolupráce sněmovních stran po volbách v roce 2017. Lidovci odmítají spolupracovat s komunisty a s Tomiem Okamurou. Všechno ostatní ale bude záležet na tom, jak voliči rozdají karty. Odmítá říci, zda lidovci budou spolupracovat se Starosty a nezávislými. „Mně by ta myšlenka byla sympatická, ale žádná jednání o tom nezačala,“ podotkl ministr. Toto spojenectví by mohlo vytvořit třetí významnou sílu na politické scéně – vedle hnutí ANO a ČSSD.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bomba: Xaver vypustil utajované VIDEO semináře o financování ČT. Trapné ticho, výmluvy, chybějící sumy

7:55 Bomba: Xaver vypustil utajované VIDEO semináře o financování ČT. Trapné ticho, výmluvy, chybějící sumy

Moderátor internetové televize XTV Luboš Xaver Veselý, který se před nedávnem rozhodl zaměřit na hos…