Kasparov v šoku: Ničí demokracii v USA! Měli by „zemřít“? Přirovnání k Putinovu Rusku

13.12.2020 11:25

Ruský šachový velmistr a politický aktivista Garry Kapsarov se řádně pustil do amerických republikánů. Co mu vadí? Postavili se za Trumpa! Ten prý ničí demokracii a miluje moc. Trump jako Putin. A Putin jako Hitler?

Kasparov v šoku: Ničí demokracii v USA! Měli by „zemřít“? Přirovnání k Putinovu Rusku
Foto: Repro Youtube
Popisek: Americký prezident Donald Trump

Anketa

Kdo z vybraných politiků má Vaši největší důvěru? (dle abecedy)

hlasovalo: 37942 lidí

Šachista na svém twitteru komentoval zprávu, že dalších dvacet republikánů ve Sněmovně reprezentantů se připojilo ke zprávě podporující žalobu státu Texas, která měla za cíl zvrátit výsledky prezidentských voleb v některých státech. „Podpis tohoto pobuřujícího, protidemokratického a protiamerického dokumentu, by měl být jejich politickým nekrologem – a předzvěstí jejich skutečných nekrologů,“ obul se Kasparov do republikánů.

Ve svém dalším tweetu napsal: „Podpis republikánů k Trumpovu pokusu o puč mi připomíná hlasování ruského parlamentu o prodloužení funkčního období prezidenta Putina. Loajalita pouze k jedné osobě a k naději, že bude odměněna, ne k lidem, vlasti nebo ústavě.“ A doplnil: „Pokud říkáte, že milujete svou zemi natolik, že zničíte její demokracii, abyste ji ubránili, svou zemi vůbec nemilujete; milujete moc.“

Kasparov se narodil v Ázerbájdžánu v Sovětském svazu. V roce 1985 se stal nejmladším držitelem titulu mistra světa v šachu a držel ho až do roku 1993. Až do svého odchodu do hráčského důchodu byl považován za nejlepšího šachistu světa.

V politice ale již tak úspěšný nebyl. Byl členem Komunistické strany Sovětského svazu a od roku 1984 členem vrcholného orgánu Komsomolu. Vystupuje jako kritik prezidenta Putina. Dne 30. září 2007 ho opoziční aliance Jiné Rusko nominovala do prezidentských voleb na jaře 2008, v prosinci však oznámil, že kandidaturu nestihl podat kvůli vládním obstrukcím. V roce 2010 se stal jedním z prvních signatářů opoziční kampaně s názvem Putin musí odejít. Později se však odstěhoval do New Yorku a v roce 2013 uvedl, že se do Ruska již nevrátí. Putinovu vládu přirovnal k vládě Adolfa Hitlera.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš, Babiš. Von der Leyeonová to ani neřekla, a na ČT už jela lišta! U Xavera padaly bomby

17:40 Babiš, Babiš. Von der Leyeonová to ani neřekla, a na ČT už jela lišta! U Xavera padaly bomby

Moderátor Luboš Xaver Veselý si do internetové televize XTV pozval komentátora serveru Info.cz Petra…