Kde jsou peníze ze škrtů Kalouska a Drábka! bouřil před lidmi Foldyna

09.10.2013 19:50

REPORTÁŽ Rétoricky zdatný Jaroslav Foldyna se ve středu odpoledne objevil v Lounech, aby na tamním Mírovém náměstí podpořil kampaň ČSSD, jíž je v Ústeckém kraji lídrem. Ztrhal pravici a slíbil zbohatlíkům vysoké daně. Mezi místními tvářemi oranžové politiky nechyběla zaměstnankyně úřadu práce, která je stěžejní prioritou v severočeském regionu.

Kde jsou peníze ze škrtů Kalouska a Drábka! bouřil před lidmi Foldyna
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Jaroslav Foldyna na mítinku v Lounech

Rozdíl mezi pouhými škrty oproti roztáčení peněz správným směrem vysvětlil v rychlé řečnické vsuvce na lounském mítinku exposlanec a jednička sociálních demokratů severu Jaroslav Foldyna.

Není nutné vymýšlet novoty!

Škraloupem severočeské kotliny je podle Foldyny fakt, že se v posledních letech nepodařilo přesvědčit nové investory, aby sem přišli. „A o tom bude následující éra,“ říká rozhodně k lidu na lounském náměstí. „Když se podíváme před rok 2006, tak sem investoři přicházeli, ale když nastoupili kolegové z TOP 09, tak se to otočilo. Není nutné cokoliv vymýšlet, ale navázat na to, co bylo dobré,“ řekl a poučil lid o prorůstové ekonomice. „Teď bylo vše o škrtech sociálního inženýra Kalouska a Drábka. Otázka je, kde ty peníze jsou? Ušetřilo se, ale ty peníze nejsou mezi lidmi! Společnost se dostala do sociální křeče,“ vysvětluje posluchačům pod širým nebem a nabádá, že řešení je ve smysluplnosti investic, jako je výstavba silnic a konečně dokončení dálnice D8 a podobně.

„V roce 2005 šlo do veřejně prospěšných prací šest miliard korun, tedy lidi dostali práci za tuto sumu! Pekaři měli komu prodávat rohlíky, řezníci maso a tak dále. Takže ČSSD zajistila obrátky peněz,“ dává lidem prozřít, v čem je rozdíl. „Jo, spekulatni měli pré a ostrouhali těch deset milionů dolních obyvatel. Těch 300 tisíc superbohatých lidí, které tu máme, bude odvádět vyšší daně. Těšte se na to, kluci a holky,“ uzavírá svou řeč na mikrofon, aby pokračoval v dialozích s jednotlivci či skupinkami.

V Lounech má ČSSD hlas z „pracáku“

Zcela přirozená je sociální linie politiky pro Alenu Křtěnovou, pracovnici úřadu práce v nedalekých Litoměřicích. Když v centru města rozdává růže, mohou ji poznat ti, kteří ji v Ústeckém kraji znají právě z místa, kam docházejí s vidinou nové profesní kariéry. „Kandiduji podruhé. Pracuji s nezaměstnanými, proto pro mě levicovost ČSSD byla jasná volba. Pracuji ve veřejné správě od dvaceti let. Je potřeba toho hodně změnit. Jsem optimistka,“ prohlašuje pro ParlamentníListy.cz a zmiňuje mimo jiné úskalí dočasných, z dotací podporovaných, pracovních míst. „Mnohá končí okamžitě, kdy zaměstnavatel vyčerpá dotaci. Udržitelnost těchto míst by měla být aspoň dva roky,“ míní.

Sociální demokracie v kampaních sází na již notoricky známé rozdávání oranžových růží. „Proto máme růži ve znaku, protože nás čeká cesta trnitá,“ glosoval to exposlanec a dětský lékař Jaroslav Krákora z Chomutova a poukázal tím, že je po vládě pravice co napravovat.

V Lounech se do rozdávání květin pustili také exposlanci Josef Tancoš, mimo jiné zastupitel města Mostu, nebo starosta Meziboří Petr Červenka.

Oranžové růži konkuruje Babiš

Mladá paní s děckem nepohrdne nabídkou bonbonů, pro manžela bere otvírák na lahve. „Volit ČSSD? Asi ano, ale úplně rozhodnutá ještě nejsem. Za ta léta, kdy se vystřídali, to člověk vidí stejně. Uvažuji i o některých nových uskupení, zejména o Babišovi. Jsem na vážkách,“ prozrazuje Ilona Kučerová z Loun, která volí pravidelně od osmnácti let. Nechyběla ani u volby prezidenta. „No jak by ne. Zvlášť když to bylo poprvé a moje volba vyšla. I když člověk teď neví, zda je to to dobré nebo ne. Ale Zeman je pro mne také stále ČSSD,“ dodává, že tíhne k levici, kterou pro ni i hlava státu reprezentuje.

O Andreji Babišovi nyní vedle ČSSD uvažuje proto, že má pocit, že bohatého podnikatele do politiky nelákají peníze.

ČSSD se 10. října ukáže od 14 hodin na Husově náměstí v Děčíně, o den později budou Petr Červenka a Josef Tancoš k dispozici od 15 hodin v Mostě v Lipové ulici 808 a 12. října pak od osmé ranní hodiny v mosteckém areálu TJ Baník Souš.

  • Další reportáže ParlamentníchListů.cz ČTĚTE ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hnus. Ani pes je nesežral.“ Češi si všimli, kdo zkazil piškoty. Jurečka to tehdy přikryl

8:00 „Hnus. Ani pes je nesežral.“ Češi si všimli, kdo zkazil piškoty. Jurečka to tehdy přikryl

„Hnus.“ „Odporná chuť i konzistence.“ „Nedá se to žrát.“ – Těmito slovy hodnotí lidé v několika posl…