Když šel Putin do války. Pavel Kopecký analyzuje bleskový konflikt, který „udělal“ Saakašviliho

14.08.2018 21:40 | Zprávy

Ve středu 8. srpna uplynulo deset let od začátku několikadenní rusko-gruzínské války. Komentátor Pavel Kopecký se tak ve svém textu na serveru Neviditelný pes.cz rozepsal o tom, co se vlastně přesně v srpnu 2008 stalo a jaké byly důsledky. Poukázal také na to, že podstatnou roli v této události sehrál někdejší ukrajinský prezident Michail Saakašvili, jenž po Majdanu působil jako oděský gubernátor. „Podle některých to byl počátek převratu v zahraniční politice Ruské federace,“ uvedl Kopecký.

Když šel Putin do války. Pavel Kopecký analyzuje bleskový konflikt, který „udělal“ Saakašviliho
Foto: ČT
Popisek: Gruzínský exprezident Michail Saakašvili

Poté, co na Západě respektovaného prezidenta Borise Jelcina vystřídal u moci Vladimir Putin, jeho reformy autoritu Moskvy na mezinárodním poli nemálo posílily. Zájem o blízké zahraničí se zvětšil a Kreml dal jasně najevo, že přibližování NATO k jeho hranicím chápe jako znak potenciální agrese, připomněl Kopecký. To se pak také týkalo bývalé svazové republiky Gruzie, kde někdejšího Gorbačovova zaminira Eduarda Ševardnadzeho nahradil v čele státu po takzvané revoluci růží až nápadně proamerický Michail Saakašvili.

„Jeho nejednoduchou éru charakterizovalo enormní zbrojení organicky propojené s finančními injekcemi USA,“ uvedl komentátor s tím, že i kvůli tomu paralelně rostlo napětí s Ruskem. Svárem mezi nimi prý byly zejména dvě odpadlické oblasti Abcházie a Jižní Osetie, kde žilo kulturně, etnicky i politicky odlišně identifikované obyvatelstvo než ve zbytku Gruzie. „Na jejich ‚hranicích‘ přibývalo ozbrojených konfliktů. Ruská federace, která držela nad separatisty ochrannou ruku, nabídla místním své občanství a nezůstalo jen u této provokace,“ dodal Kopecký.

Gordický uzel se prý rozhodla rozetnout Saakašviliho exekutiva, když se rozhodla zaútočit na chudobnou Jižní Osetii. Ostřelování těžkými zbraněmi přineslo ztráty na životech civilistů a agresi podtrhla dělostřelecká i raketometná palba vedená na oficiální mírové síly, jež tam udržovala Moskva, napsal Kopecký s tím, že její rychlý protiúder Gruzínce vytlačil z odpadlického území, načež byla poraženými požádána o příměří. „Putinovci ale žádost striktně odmítli a jejich útvary rychlým pochodem během pár dní pronikly asi padesát kilometrů od Tbilisi,“ doplnil komentátor.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lhala vláda o blackoutu? Kryli svoje selhání, říká Bobošíková

15:00 Lhala vláda o blackoutu? Kryli svoje selhání, říká Bobošíková

Velkou část Česka v pátek ochromil blackout. Premiér Petr Fiala (ODS) oznámil, že vláda situaci řeší…