Kníže: Temelín poběží. Nemáme ani Dunaj, ani Alpy

18.07.2010 23:02

Jaderná elektrárna Temelín leží Rakušanům v žaludku už od svého vzniku. Šéf české diplomacie potvrdil, že se na tom minimálně další čtyři roky nic nezmění.

Kníže: Temelín poběží. Nemáme ani Dunaj, ani Alpy

Jadernou energii Česko prostě potřebuje, smiřte se. Tak by se dal shrnout rozhovor ministra zahraničí Karla Schwarzenberga pro rakouský deník Die Presse.

Proud do zástrčky se holt musí odněkud vzít

"Samozřejmě existují žádoucnější formy energie. My ale nemáme žádnou alternativu k atomové energii. Než se dostane proud do zástrčky, musí odněkud přijít. Můžete mi říct, odkud ho máme vytáhnout? Nemůžeme převzít ani Gazprom, ani elektrárnu na Innu. A jen na hnědé uhlí se taky nemůžeme spolehnout. Potřebujeme jadernou energii," objasňoval podle ČTK deníku českou situaci.

Temelín je podle něj nutný, ačkoli jaderná energie není ideální. Sám Schwarzenberg byl kdysi proti spuštění rakouské elektrárny Zwentendorf. "Byl jsem proti, ale Rakousko má Dunaj a Alpy a díky tomu také alternativy k atomové energii," vysvětlil.

Temelín není hromada šrotu

Ministr se elektrárny dokonce zastal, rakouští aktivisté podle něj užívají iracionální argumentaci. "Je naprostý nesmysl tvrdit, že Temelín je hromada šrotu. Je zvláštní, že se nikdo nevzrušuje kvůli bavorským atomovým elektrárnám, i když ty jsou ještě mnohem starší a leží po větru. To je ale přece německá kvalitní práce," poznamenal jízlivě.

Místo sporů by země měly spolupracovat. Žádná se sama za sebe totiž nikam nedostane. "Plaveme všichni ve stejném středoevropském hrnci. Všichni jsme kupa malých a nedůležitých zemí, a proto bychom měli spolupracovat. Sám nikdo z nás velké skoky nedokáže," uzavřel Schwarzenberg.

Čtěte:

Kníže mluvil o dekretech. Jsou protiprávní, ale rušit je nebude

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: par

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tři úhly pohledu na triumf Borise Johnsona: Za pět let udělá z Británie úplně jinou zemi. A velké povzbuzení pro Trumpa...

15:35 Tři úhly pohledu na triumf Borise Johnsona: Za pět let udělá z Británie úplně jinou zemi. A velké povzbuzení pro Trumpa...

Hazardní krok, ve kterém Boris Johnson vsadil takřka všechno. Nosný motiv provést už konečně brexit …