Politolog Petr Robejšek žijící už několik desítek let v Německu by se svými Realisty rád získal až 20 procent hlasů v letošních sněmovních volbách. Může se to Robejškovi podařit? Bohumil Doležal v textu pro Svobodné fórum Pavla Šafra jeho stranu srovnává s Věcmi veřejnými, Realisty a Věci veřejné Víta Bárty ostatně spojují i personální vazby.
„Strana Realisté sice vystupuje v konzervativním převleku, ale je to, jak se sluší na dnešní vzrušenou dobu, strana nefalšovaně revoluční. Kráčí v šlépějích Věcí veřejných (jsou tu i personální vazby) a vnitřní strukturou přípomíná Okamurův Úsvit přímé demokracie (dvanáct členů zakladatelů v čele s ‚mentorem‘; chtějí se bránit ‚proti nájezdům různých pátých kolon‘; jistě, nejlepší obranou proti páté koloně je obrana před členstvem),“ poznamenává na konto Robejškovy strany Doležal.
Silným nástrojem, který Realisté prosazují, je referendum, v čemž se podobají jak Věcem veřejným, tak SPD Tomia Okamury. Kromě toho se Robejšek dovolává obhajoby národních zájmů, ale na české politické scéně se jen těžko najde politik, který by nezmiňoval český národní zájem. „Hovoří se o národním cítění, lásce k vlasti, národní hrdosti a vlastenectví. Nabuzují je v mentorovi a jeho dvanácti učednících uprchlické hordy,“ doplňuje k tomu Doležal.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp