Komentátorka: Jsme rozlícení zlodějnami politiků, sami jsme ale stejní

26.09.2013 7:41

Voliči a politici jsou si podobní v tom, že si o sobě rádi myslí, že jsou dokonalí. V MF Dnes o tom uvažuje v komentáři Jana Bendová. Dává nám také k zamyšlení názor, zda se ze strachu z odpovědnosti nevzdáváme svobody.

Komentátorka: Jsme rozlícení zlodějnami politiků, sami jsme ale stejní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úplatek, ilustrační foto
reklama

O vztahu politiků a voličů píše komentátorka Jana Bendová. Došla k názoru, že voliči a politici jsou si podobní a že si o sobě navzájem nemyslíme nic dobrého. "Kdyby nás považovali za moudré, rozumné, těžko by volební kampaň vypadala jako tržiště šmejdů."

Komentátorka uvádí několik postřehů, které podle ní vysvětlují ledacos z chování voličů i politiků. Ten první nám připomíná středověk. Jana Bendová cituje historika a spisovatele Vlastimila Vondrušku, který v rozhlase odpovídal na otázku, zda měl středověký člověk větší svobodu. Vondruška mimo jiné řekl: „My se bojíme odpovědnosti, proto se vzdáváme vlastní svobody. To je princip dnešní doby. Lidé ve středověku měli větší míru svobody, samozřejmě, ale současně žili mnohem tvrději, protože pykali za své chyby,“ uvedl Vondruška.

Politici jsou jedni z nás

Poslední postřeh v komentáři v deníku MF Dnes od Jany Bendové se týká poctivosti. Jsme prý rozlícení zlodějnami v politice a sami se podle průzkumů považujeme za poctivé. Jenže podle jiných experimentů se ukazuje, že tomu tak není. Podle komentátorky to dokázal test časopisu Reader's Digest, který zkoumal poctivost obyvatel světových metropolí na „ztracených“ peněženkách.

Pražané prý vrátili tři z dvanácti peněženek, v Helsinkách jich vrátili jedenáct, píše Bendová a uzavírá svůj komentář. „My voliči a oni politici jsme si opravdu podobní: Jsme méně dokonalí, než si o sobě rádi myslíme.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vystrčil naštve Zemana i Babiše. Spojení s Volným. A výzva Čechům, chovejme se slušně

14:09 Vystrčil naštve Zemana i Babiše. Spojení s Volným. A výzva Čechům, chovejme se slušně

Hosty druhé hodiny Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News byli předseda Senátu Miloš Vystrčil z …