Lidé na Trutnovsku zvolí senátorem Sobotku, nebo Hlavatého

12. 1. 2018 6:04

Na Trutnovsku a části Náchodska dnes ve 14:00 začne druhé kolo doplňovacích senátních voleb. Lidé budou vybírat mezi starostou Vrchlabí Janem Sobotkou (STAN) a továrníkem Jiřím Hlavatým (za ANO), píše ČTK.

Lidé na Trutnovsku zvolí senátorem Sobotku, nebo Hlavatého
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volič u volební urny, ilustrační foto

Doplňovací volby se konají kvůli Hlavatému, který byl v říjnu díky preferenčním hlasům zvolen do Sněmovny, a mandát senátora mu proto automaticky zanikl. Hlavatý pak oznámil, že o křeslo senátora bude usilovat znovu a poslaneckého mandátu se vzdal.

Dnes budou volební místnosti otevřené od 14:00 do 22:00, v sobotu budou moci lidé volit od 08:00 do 14:00. Druhé kolo senátních voleb se koná souběžně s prvním kolem prezidentských voleb. Dá se tedy očekávat, že volební účast bude vyšší než v prvním kole senátních voleb, v němž ze 110 000 oprávněných voličů hlas odevzdalo 23 procent. Volební lístky s prezidentským i senátním kandidátem budou voliči na Trutnovsku v senátním volebním obvodu číslo 39 odevzdávat do volební urny v jedné obálce. Český statistický úřad v této souvislosti upozornil na možné komplikace. Někteří představitelé obcí na Trutnovsku mluví o riziku podvodů s hlasovacími lístky.

Sobotka jako vítěz prvního získal 33,5 procenta hlasů. Majitel největší české textilky Juta Jiří Hlavatý obdržel 25,2 procenta. V prvním kole lidé vybírali z devíti kandidátů. Vítěz doplňujících senátních voleb na Trutnovsku bude senátorem jen dva roky a devět měsíců.

Sobotku před druhým kolem podpořili čtyři neúspěšní kandidáti z prvního kola. Podporu mu dali Klára Sovová (NEI) a Jaroslav Dvorský (za Piráty), kteří získali dohromady přes 20 procent hlasů. Podpořili jej i místostarosta Úpice Karel Šklíba (ČSSD), který získal 5,7 procenta hlasů, a kandidátka ODA Blanka Horáková, která získala dvě procenta. Sobotku také podporují ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, které vlastního kandidáta nepostavily. Hlavatému vyjádřila podporu jen nezávislá kandidátka Terezie Holovská, která získala 0,7 procenta hlasů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Vybírají poplatky i na pohřbu, za každou hodinu tanečních u vašich dětí.“ Senátor Valenta před klíčovým hlasováním udeřil na Petra Jandu a spol.

22:20 „Vybírají poplatky i na pohřbu, za každou hodinu tanečních u vašich dětí.“ Senátor Valenta před klíčovým hlasováním udeřil na Petra Jandu a spol.

V prosinci proběhla na půdě Senátu politická bitva, jejímž hlavním aktérem byl senátor Ivo Valenta a…