Marvanová, co bojuje s amnestií: Mynář neobjevil vůbec nic. A vypadá to, že ani nechtěl

01.05.2013 6:31 | Zprávy

Zrušte neadresnou abolici, vyzývá americký novinář Erik Best, protože podle něj je otázkou, zda je taková neadresná prezidentská abolice vůbec platná. Američan se pozastavuje nad tím, že formulace prezidentské amnestie Václava Klause ponechává rozhodnutí, zda se na jisté případy vztahuje její část o abolici, na státních zástupcích a soudcích.

Marvanová, co bojuje s amnestií: Mynář neobjevil vůbec nic. A vypadá to, že ani nechtěl
Foto: Archiv HM
Popisek: Advokátka Hana Marvanová

„O mnohých z těchto případů se vedou spory a je pravděpodobně jen otázkou času, kdy se některý z nich dostane k Ústavnímu soudu,“ diví se Best. Jelikož je abolice výhradní výsadou prezidenta, neměl by to být právě prezident, kdo rozhoduje o tom, koho se bude týkat, a nikoli státní zástupce či soudce? ptá se americký novinář.

Je v pořádku, že amnestii aplikují soudci a státní zástupci

Ale advokátka Hana Marvanová, která se podílela na přípravě žádosti senátorů na zrušení části amnestie k Ústavnímu soudu, potvrzuje, že „po formální stránce je v pořádku, že amnestii aplikují soudci a státní zástupci“. „Tak to prostě je. Soudy rozhodují v konkrétním případě, jestli se na dotyčného ty obecné znaky amnestie, jak je formulována, vztahují, nebo nevztahují. Pak vynesou rozhodnutí buď o zastavení trestního stíhání, když dospějí k závěru, že se na případ amnestie vztahuje, nebo rozhodnou o opaku a trestní stíhání může pokračovat,“ vysvětlila právnička, která s dalšími právníky zkoumala detailně všechny možné aspekty amnestie i abolice.

Amnestie je neadresná

Americký novinář tvrdí, že v případě amnestie je plošný výnos bez konkrétních jmen jistě možný, avšak abolici upravuje odstavec 63 Ústavy České republiky slovy, že prezident „nařizuje, aby se trestní řízení nezahajovalo, a bylo-li zahájeno, aby se v něm nepokračovalo“. „Ústava tedy o právu abolice mluví v jednotném čísle, což lze chápat tak, že prezident musí upřesnit, které konkrétní trestní řízení zastavuje,“ je přesvědčen Erik Best o výkladu české Ústavy. Advokátka Marvanová s ním však nesouhlasí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Vatikánská smlouva

Pane Havlíčku, proč se polovina poslanců hnutí ANO zdržela při hlasování o tzv. Vatikánské smlouvě? Chcete aby u nás byla církev stát ve státě? Proč jste nehlasovali proti? Dagmar Stöcklová

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Odhalena všechna jména všech, které Foltýnovi platíte na Úřadu vlády

4:40 Odhalena všechna jména všech, které Foltýnovi platíte na Úřadu vlády

Koordinátor strategické komunikace Otakar Foltýn bude ve funkci už rok. Výročí ilustruje průzkum, kd…