Michal Kubal ke covidu: Vláda neměla nic. A pak přišel zlom. Babiš zcela změnil taktiku

21.11.2020 21:38

Moderátor České televize Michal Kubal a novinář Vojtěch Gibiš vydali knihu o koronaviru s jednoznačným názvem Pandemie. Hovořili o ní v pořadu StandaShow.

Michal Kubal ke covidu: Vláda neměla nic. A pak přišel zlom. Babiš zcela změnil taktiku
Foto: ČT
Popisek: Michal Kubal

Kniha popisuje zákulisí pandemie, toho, co se tady dělo posledního půl roku do doby vydání titulu. Úvodem se hovořilo o člověku, který nejprve přišel s matematickým modelem, ale pak – i když to byl ten samý člověk, přišel v jiném čase. Tak totiž daného muže popsal na jedné z tiskových konferencí vlády premiér Andrej Babiš (ANO).

Anketa

Kdo byl lepší ministr zdravotnictví?

hlasovalo: 12115 lidí

„Pavel Řehák, to byl vlastně člověk, který si kdysi dávno, když tady pořádně ještě neběžela první vlna, myslím, že to bylo 7. března, kdy v Itálii zavírali vlastně sever Itálie, tak tehdy sešel do své pracovny o víkendu v sobotu – oni měli tehdy model v pojišťovně Direct, kde pracuje, ve kterém si dávali dohromady jednoduché excelovské tabulky, pravděpodobný vývoj. A tehdy si sednul a řekl si, kdy my vlastně budeme na stejných číslech jako Itálie. A říkal si, že to budou nějaké měsíce. A když si to dal do tabulky, řekl si, že to vlastně bude do 2-3 týdnů. A to ho vyděsilo, a tak to celé začalo. V úterý ráno už seděl u premiéra Andreje Babiše a dalších členů Bezpečnostní rady státu. A byl to zlom,“ podotkl Kubal. 

„Na začátku zlomu tak stála obyčejná excelovská tabulka člověka, který si vlastně říkal, že to není možné, že nikdo nemá nic takového. Postupně totiž zjišťoval, že na ministerstvech nic takového není. Žádný model, že neexistuje. A zjistil, že ač on sám o těch číslech mluvil jako o superprimitivních, tak tahle tabulka stála u toho, že jsme byli best in covid, minimálně, co se toho jara týče,“ dodal Kubal. "Všude čekal na kabel, aby si mohl připojit počítač a ukázat to jako prezentaci, tak jak na Ministerstvu vnitra, tak na Úřadu vlády čekal na kabel,“ dodal také úsměvnou historku Kubal.

Anketa

Dělá prezident Zeman svou práci dobře? (Ptáme se od 18.11.2020)

80%
20%
hlasovalo: 20380 lidí
Řehákovo jméno přitom dlouho nepadlo. „Pavel Řehák nechtěl, aby to bylo zveřejněné. On říkal, že nestál o světskou slávu. Já jsem nechtěl, aby to jméno zaznělo. Byl upřímně nešťastný, když jsem se mu dovolal poprvé a vlastně jsem  mu řekl, že vím o tom, že dával dohromady tuto tabulku, tak najednou se ocitnul v tom dilematu, jestli má pro tu knížku mluvit, nebo nemá, ale nakonec jsme se strašně dlouho bavili, hledali jsme nějakou formu, jakým způsobem ten jeho příběh tam dostat, ale jemu šlo zároveň o to, aby ten příběh tak, jak se odehrál, tak aby co nejvíc byl vyprávěný i v té knížce, což mě strašně potěšilo, protože jsem byl opravdu rád,“ poznamenal Kubal. 

„Bylo málo lidí v těch klíčových místech, kteří si uvědomovali ten potenciál té hrozby, který tam byl. Všichni jsme byli svědky toho, jak vlastně osamělý hlas zazníval jednak od Romana Prymuly, ale především od vicepremiéra Hamáčka. Že ne všichni to chtěli slyšet – a vlastně i v té knížce to říká i Adam Vojtěch, který si do prvního případu myslel, že by to mohlo, celá tahleta nemoc skončit u pár ojedinělých klastrů někde v jiných zemích a že by se nám to mohlo teoreticky... a popisuje tam velmi barvitě ten okamžik, kdy se mu spojily dvě věci, protože shodou okolností ten den, kdy přišel Pavel Řehák na Ministerstvo zdravotnictví, tak ten samý den byl první případ toho pražského taxikáře, známý, který... najednou se ukázalo, že ta pandemie tady v Česku se vymyká kontrole, že najednou je tady první komunitní přenos, najednou nebyli schopní hygienici dotrasovat, kdo od koho se vlastně nakazil, tak měli jenom podezření, takže tyhlety dvě věci se najednou daly dohromady,“ dodal Kubal. Zároveň také připomněl i to, že premiér zpočátku modelu nevěřil. 

V létě se pak, podle Kubala, lišil zejména výklad čísel. „Někdo vykládal smrtnost jinak než jiné věci, a tak prostě lidé od premiéra až po ministra zdravotnictví a další, tak říkali, že lidé prostě neumírají a že ta situace není vážná a že ten virus zeslábl a ostatní nemají strašit. Takže ta čísla, která někoho děsila, tak jiné ne že by úplně uspokojovala, ale neviděli v nich tak velký problém jako potom. A tam je strašně vidět jeden zlom, kdy při jedněch interpelacích premiér Babiš říká opozici, aby přestala strašit covidem-19  a aby řešila zahrádkářský zákon. A za tři, za čtyři dny najednou byl televizní projev v hlavním vysílacím čase, kdy říkal, že situace je vážná. Tam se odehrálo viditelně něco, nějaký zlom, a od té doby se všichni snaží přesvědčit lidi, že situace je vážná,“ podotkl Kubal. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

22:44 Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

Zástupci stran a hnutí vystoupili v další předvolební debatě Speciál 360°: Hlas lidu vysílané na CNN…