Miloš Zeman na přání čtenářů PL: V Mitrofanovovi je něco perverzního. Držkopády, pitomí novináři a krok Hradu proti Západu

07.02.2017 4:46

Z PROFILU Prezident Miloš Zeman zodpověděl opět řadu dotazů čtenářů ParlamentníchListů.cz. Tentokrát si hlava státu vyhradila téměř hodinu svého času a odpověděla na bezmála třicet obsáhlých otázek, které je možné pokládat přímo na Zemanově profilu na serveru PL. Padly perly o novinářích, „pražské kavárně“ nebo drsná slova na adresu manželů Romancovových a komentátora Mitrofanova.

Miloš Zeman na přání čtenářů PL: V Mitrofanovovi je něco perverzního. Držkopády, pitomí novináři a krok Hradu proti Západu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Čtenáři se prezidenta republiky ptali na mnoho témat. Opakoval se spor ohledně kauzy Davida Ratha. Stejně tak vícekrát zazněl dotaz nebo spíš výzva k další kandidatuře. Ne vždy ovšem Zeman s názory čtenářů souhlasil.

Miloš Zeman byl dotázán, co si myslí o údajné nadvládě Německa a jaké síly vynaloží k odvrácení blížící se ekonomické katastrofy Evropské unie. „Zaprvé, stejně jako vy jsem odpůrcem sankcí. V daném případě sankcí proti Ruské federaci, které k ničemu pozitivnímu nevedly. Na druhé straně se od vás liším názorem na dominanci Německa. Víte proč? Protože fňukat nad tím, že Německo Evropě dominuje, znamená zastírat fakt, že Francie, Itálie a další země měly tak slabé vlády, že tuto dominanci připustily. Já nejsem nadšený z Brexitu, ale myslím si, že kdyby Británie v EU zůstala, mohla by být rozumnou protiváhou německého vlivu,“ sdělil prezident.

V odpovědi na dotaz týkající se problematiky bydlení mladých rodin nadnesl prezident Zeman téma velikosti české populace. Prý by se nic moc nestalo, pokud by nás za desítky let bylo o milion méně.

„Já sám jsem jako premiér prosadil program tzv. startovacích bytů pro mladou generaci. Byly to garsonky nebo maximálně dva plus jedna pro začínající rodiny. Žádný luxus, ale mohly tam zplodit děti a do doby, než by se zlepšila jejich životní úroveň, tam mohly žít. Na druhé straně ty výkřiky o populační krizi a o tom, že vymřeme, mně připadají jako nepřiměřené. Dobře, je nás něco přes deset milionů. Kdyby nás za 100 let bylo devět milionů nepočítajíc migranty, tak se nic hrozného nestane. Občas mám dokonce v některých krajích dojem, že jsme přehuštění, přelidnění a že určité snížení počtu obyvatel by věci spíše prospělo,“ míní hlava státu.

Anketa

Bude Miloš Zeman znovu kandidovat?

97%
3%
hlasovalo: 4485 lidí

Jiný čtenář vyzval Zemana k tomu, aby se na základě osobních vztahů pokusil v Praze uspořádat summit velmocí, tedy prezidentů USA, Ruska a Číny. „I když mám dobré vztahy s ruským a čínským prezidentem a pevně věřím, že stejně dobré vztahy budu mít s americkým prezidentem, záleží pouze na nich, zda budou případnou nabídku tohoto zprostředkování chtít, nebo nechtít využít. Vím, že se plánuje schůzka mezi prezidentem Trumpem a prezidentem Putinem na Islandu. Chtěl bych dodat, že v Praze je poněkud teplejší počasí,“ řekl.

Ptejte se prezidenta Miloše Zeman přímo:

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Hned několik tazatelů zajímal případ doktora Ratha. Většinou šlo o snahu bývalého středočeského hejtmana hájit se tím, že neměl povědomost, že nese v krabici místo vína miliony korun.

„Závidím vám vaši fanatickou a neobjektivní podporu dr. Ratha, která ignoruje i taková fakta, že šlo o krabici na šest lahví vína, a nikoli jednu lahev vína. Nicméně moje uvažovaná stížnost na soudce se této krabice vůbec netýká. Týká se toho, že když soudce dostane ať už od státního žalobce, nebo policie žádost o odposlech příslušné osoby a tuto žádost pouze přepíše, tak se dopouští přestupku. Zadruhé, že když udělá slohové cvičení a tutéž žádost přepíše jinými slovy a větami, tak je všechno v pořádku. V tom vidím nesouhlas a v tom souhlasím i s ministrem spravedlnosti Pelikánem, který podal v této věci stížnost pro porušení zákona,“ vyjasnil Miloš Zeman důvod, proč zvažuje své zapojení do kauzy.

Spíše vzkaz plný superlativů než dotaz obdržel prezident Zeman od čtenářky ParlamentníchListů.cz. Ta kromě dlouhého jmenování důvodů, proč je dobrý prezident, připojila i přání další kandidatury. „Já vám velice děkuji a ujišťuji vás, že právě poselství tohoto typu mi dělají radost a umožňují mi vykonávat mou funkci,“ sdělil jí na to nejvyšší ústavní činitel.

Objevila se také otázka na osud kancléře Vratislava Mynáře kvůli jeho chybějící prověrce. Zeman připomněl, že žádný zákon vedoucímu Hradu neukládá takovou prověrku mít.

„Mám rád, když lidé jednají s pravdivými informacemi. A pravdivá informace zní, že žádný zákon neukládá, aby kancléř měl bezpečnostní prověrku. To, že to nevědí pitomí novináři, je jejich problém, ale bylo by dobré, abyste to věděl aspoň vy,“ neupřel si rýpnutí do novinářů.

Vynechána nebyla ani témata související s počátkem vlády Donalda Trumpa a ostrých protestů, kterým nový šéf Bílého domu čelí. V této věci hlava státu použila přirovnání s Českem.

„V České republice je obdobná pseudoelita, jakou vy uvádíte v Americe. Pseudoelita není dána tím, že má jiné názory, než máme my. Pseudoelita je dána tím, že svoje názory považuje za nadřazené názorům ostatních. Proto používám i termín pražská kavárna, protože tam se tato pseudoelita koncentruje. A já sám se domnívám, že právě svobodné a demokratické volby by měly odstranit vliv této pseudoelity na českou společnost,“ uvedl Miloš Zeman.

Ohledně Spojených států došlo i na bývalé administrativy a jejich kroky v zahraniční politice. „Jsem stoupenec parlamentní demokracie, a tedy anglo-amerického a evropského modelu civilizace. Nejsem ale stoupenec exportu tohoto modelu civilizace do jiných zemí. Amerika udělala tragickou chybu, když rozvrátila Střední východ, když investovala do zbytečného projektu miliardy dolarů, a co je ještě horší, tisíce životů svých občanů. Čili rozlišujme dvě věci: mějme rádi svoji civilizaci a nechtějme ji exportovat,“ zdůraznil prezident v reakci na čtenářský dotaz.

Zemanovi se prostřednictvím ParlamentníchListů.cz ozval i starý známý z Krkonoš. Tázal se prezidenta, zda si pamatuje debaty o víně v Černém Dole. „Já si vzpomínám na Černý Důl, vzpomínám si na Pavla Hrubého. Vzpomínám si na to, jak jsem tehdy jako relativně mladý člověk na běžkách prošel 40 kilometrů přes krkonošské hřebeny, a nedovedete si představit, kolik držkopádů jsem při tom zažil. Do Černého Dolu jsem sjel v 11 hodin v noci a proti mně právě vyrážela horská služba, která mě měla zachránit a kterou přivolal právě Pavel Hrubý,“ rozvyprávěl se prezident republiky.

Jiného ze čtenářů ParlamentníchListů.cz zajímalo, zda Miloš Zeman přehodnotil svůj obdivný pohled na švédský model sociálního státu vzhledem k množství migrantů, s nimiž se severská země potýká. Prezident je toho názoru, že země už uznala svoji chybu a normálním lidem se tam stále žije nejlépe, proto pořád hodlá za skandinávský model bojovat i u nás.

„Ano, ještě chci implementovat švédský model z toho prostého důvodu, že Švédsko a další skandinávské země jsou v žebříčcích indexu lidského rozvoje na prvních místech, ať se jedná o konkurenceschopnost, ekonomickou výkonnost, životní úroveň, pravděpodobnost dožití a další a další parametry. Nicméně budete se divit, souhlasím s vámi v tom, že švédská vláda v minulosti udělala chybu přílišným liberalismem při přijímání imigrantů. Ale to bylo v době, kdy těch imigrantů zase tolik nebylo, takže se to dalo snést. Dnes švédský premiér oznámil, že prvních 80 tisíc ilegálních imigrantů bude ze Švédska deportováno. Považuji to za důkaz změny švédského postoje vůči migraci,“ zareagoval.

Prostor při prezidentských odpovědích dostalo i téma tzv. centra proti dezinformacím, které Zeman kritizuje coby novodobého Koniáše. „V každém případě představa, že 15 úředníčků na ministerstvu vnitra bude rozhodovat, co je a co není pravda, když tuto pravdu neznají ani kvalifikované tajné služby, je něco tak zrůdného, že jsem proti tomu musel vystoupit. Uvědomte si, že americké tajné služby tvrdily, že v Iráku jsou zbraně hromadného ničení, a ukázalo se, že je to lež. Vy si opravdu myslíte, že těch 15 úředníčků je nadáno vyššími schopnostmi než celá mnohatisícihlavá síť amerických zpravodajských služeb?“ utahuje si prezident z nového útvaru na Chovancově ministerstvu.

Dotaz na stejné téma následoval ve smyslu, zda zmíněné centrum není jen kopií ideologických tajemníků KSČ za minulého režimu. „Ale samozřejmě že ano. S tím rozdílem, že nyní má tento ideologický tajemník daleko větší výbavu, než měl za komunistického režimu,“ myslí si hlava státu.

Stejná otázka trápila i dalšího čtenáře, který se zaměřil speciálně na koordinátorku antidezinformačního útvaru Evu Romancovovou. „A pokud jde o paní Romancovovou, o pana Romancova, nebo naopak o rodáka z Rostova na Donu pana Mitrofanova, je zajímavé, jak tito lidé nenávidí svoji vlast. Musí v nich být něco perverzního,“ zaútočil Zeman.

Po delší době došlo na problematiku Kosova, tedy jižní části Srbské republiky, která jednostranně v roce 2008 vyhlásila nezávislost. Zeman podle svých slov Srby podpořil při nedávném setkání s jejich prezidentem Nikolićem v Praze.

„Kompetence prezidenta je jmenovat velvyslance. Stejně tak jako Václav Klaus i já jsem odmítl jmenovat českého velvyslance do Kosova a nezvu ani kosovského zástupce na 28. října. Pokud jde o to, zda se oduzná nezávislost Kosova, je to kompetence české vlády. A poslední poznámka. Při nedávném setkání s prezidentem Nikolićem jsem plně podpořil postup Srbska ve věci Kosova,“ prozradil Zeman.

Ten se dočkal i kritiky za svůj postoj ke kontroverznímu protikuřáckému zákonu. Prezident totiž mnohokrát řekl, že ho nebude vetovat. Nyní nově situaci srovnal s tím, že stejně tak by jako milovník jitrnic nemohl vetovat potenciální zákon zakazující konzumaci této zabijačkové pochoutky.

„Jsme před volbami, a protože v České republice je mírná většina nekuřáků, tak se mnozí politici snaží těmto nekuřákům zalíbit. Já bych mohl argumentovat proti vašemu názoru dvěma způsoby. Ten první jste uvedl sám: i když ten zákon pokládám za pitomý, vzhledem k tomu, že jsem sám kuřák, nechci být obviněn z konfliktu zájmů, podobně jako bych nikdy nevetoval zákon, který by zakazoval například jedlíkům jitrnic, aby požívali tento chutný pokrm. Nu a druhý argument je poněkud cynický, ale pravdivý. Bohužel ten protikuřácký zákon z předvolebních důvodů má takovou podporu poslanců, že i kdybych ho vetoval, Poslanecká sněmovna ho snadno přehlasuje,“ uvedl.

Zemanovy další prezidentské kandidatury se týkala i poslední čtenářská otázka. Konkrétně i možného „plánu“, zda v případě, že by již kandidovat nechtěl, má jiného favorita. I tento názor je sice známý, nicméně prezident přidal i důvod, proč by měli kandidovat jen politici.

„Jsem toho názoru, že kandidovat na prezidenta by měl ten, kdo už v politice něco dokázal. Nikoli v jiné oblasti lidské činnosti, protože například zpěvák – při vší úctě ke zpěvákům – může politice přispět asi tak jako politik rozvoji soutěže Zlatého slavíka – a tam by asi neuspěl. Nicméně ano, řekl jsem mnohokrát, že bych si velmi přál, aby mým nástupcem v prezidentské funkci byl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, protože se osvědčil v mé vládě jako místopředseda pro legislativu, tedy jako politik, nikoli jako zpěvák. Lituji, že Pavel Rychetský moji nabídku několikrát odmítl,“ dodal v odpovědi na dotaz čtenáře ParlamentníchListů.cz Miloš Zeman.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šlachtu do voleb zmlátí. Přišlo to z nečekaného místa

14:54 Šlachtu do voleb zmlátí. Přišlo to z nečekaného místa

Známá advokátka a politická aktivistka Klára Samková sdílela své postřehy z předvolební kampaně. Bab…