Miroslava Němcová: Jourová měla být tvrdší na Česko. V Maďarsku bych žít nechtěla, ten režim...

7. 10. 2020 21:23

V on-line debatě před druhým kolem senátních voleb se proti sobě utkali zkušená poslankyně Miroslava Němcová (ODS s podporou STAN, TOP 09, LES) a současný senátor Václav Hampl (za KDU-ČSL, Zelení, Praha sobě a Senátor 21), oba se ucházejí o přízeň voličů v senátním obvodu 24. Upozorňovali například na ohrožení demokracie v České republice a v tom důsledku u důležitou roli Senátu.

Miroslava Němcová: Jourová měla být tvrdší na Česko. V Maďarsku bych žít nechtěla, ten režim...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslava Němcová
reklama

Anketa

Bude Mikuláš Minář v politice úspěšný?

4%
96%
hlasovalo: 12903 lidí
Chybělo ani ne procento a půl a dlouholetá poslankyně Miroslava Němcová (ODS) se mohla v Praze 1 stát hned v prvním kole senátorkou. Její soupeř Václav Hampl (KDU-ČSL), který mandát obhajuje, získal jen 20,49 % hlasů, svou prohru z prvního kola nesl těžce. Krátce po skončení prvního kola senátních voleb se odehrála přestřelka. Hampl na Němcovou v sobotu zaútočil, že jí lidé bohužel věří její „budování mýtu neposkvrněné politické ikony“.

Hampl si nemyslí, že vzhledem k jeho volebnímu výsledku mohla být jeho kampaň lépe zvládnutá a komunikovaná. „Klíčové pro mě bylo zintenzivnění toho, co dělám v Senátu, akcentovat důležitá témata, jako jsou ochrana životního prostředí, vzdělání a další,“ uvedl senátor, že by nic neměnil.

Na přetřes samozřejmě přišla i samotná úloha Senátu. Od prezidenta i předsedy vlády často zaznívá, že Senát je zbytečný. Němcová těmto názorům oponovala: „Senát za dobu své existence ukázal, že jeho základní rolí je kultivace právního prostředí a právních norem,“ zmínila jednu z pozitivních rolí.

Vyzdvihla také, že Senát je ústavní institucí trvalou: „Je to stabilita, protože Senát není rozpustitelný, na rozdíl od Poslanecké sněmovny. Zároveň může bránit útokům na ústavu,“ upozornila na další důležitý prvek.

Anketa

Kdo bude po volbách 2021 předsedou z nich vzešlé vlády?

hlasovalo: 19130 lidí
Senátor Hampl se k jejímu názoru souhlasně připojil: „Jestli chcete větší džungli, zrušte Senát. Je tu i aspekt, kterým je evropská agenda, obě komory mají možnost připomínkovat novou evropskou legislativu ve fázi, kdy začíná vznikat,“ zdůraznil, že Senát se může důkladně věnovat tomu, aby tato vznikající legislativa pasovala na naši situaci.

Mezi oběma hosty se objevily rozbroje ohledně toho, kdo by měl kam kandidovat. Hampl byl dotazován, zda by se svými prioritami neměl mířit například na Magistr. hl. města Prahy. „Starosti lidí reflektuji i ve své senátní práci. V obou komorách je možnost ovlivňovat komunální situaci,“ myslí si senátor. Oba kandidáti se shodli, že pro silná politická témata, se kterými do voleb šli, je Senát tou nejlepší platformou.

Diváky byli následně vyzváni k okomentování situace v Maďarsku a Polsku. Je zde demokracie v ohrožení?

Poslankyně Němcová zmínila výrok místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové, že maďarský premiér Viktor Orbán vytváří v zemi nemocnou demokracii. Měla by si ale prý zamést před svým prahem: „Jourová by měla být ve své zprávě přísnější a objektivnější, co se týká situace v Česku. Pro Jourovou je snadnější komentovat situaci v Maďarsku, v Polsku, ale vyhýbavě popisuje střet zájmů Babiše. Měla by si zamést před svým prahem než jiným říkat, co mají dělat,“ myslí si Němcová. Konkrétně spatřuje ohrožení naší země v mediální sféře, a sice mediální impérium současného předsedy vlády.

Zároveň si myslí, že Jourová na Maďarsko nepoužila přísný metr. „V Maďarsku je režim, kde bych nechtěla žít. V Polsku mají k demokratickému světu nakročeno blíž,“ míní Němcová.

Podle Hampla Maďarsko před Polskem tak velký náskok, co se týká ohrožení demokracie v zemi, nemá: „V obou zemích je demokracie ohrožena a došlo k tomu demokratickými postupy,“ uvedl s tím, že Jourová má v tom jeho podporu.

prof. RNDr. Václav Hampl, DrSc.

  • BPP
  • Tento profil není senátorem V. Hamplem aktivně používán.

Kvituje však názor, že svou pozornost by Jourová v tomto měla zaměřit i na Českou republiku. „Souhlasím, že bychom se měli dívat i na svůj vlastní dvoreček. I u nás je demokracie v ohrožení, ne tak pokročile, ale ohrožení vidím,“ pravil senátor.

Poslankyně Němcová se následně zamyslela nad otázkou, jak zvýšit u veřejnosti zájem o senátní volby. Zájem o senátní volby jde podle ní však pomalu a jistě nahoru. Důvody jsou: „Působení premiéra, které Senát postavilo do role ochránce základních ústavních principů a svobod. Dále návštěva předsedy Senátu na Tchaj-wanu, čímž Česko vyzdvihl do dobrého světla,“ uvedla.

Poté prozradila, jaký kandidát má její podporu ve druhém kole senátních voleb. „Na Praze 5 má mou podporu Žantovský, na Praze 8 plukovník Stehlík,“ sdělila. Hampl na Praze 5 podporuje naopak senátora Lásku, který je mu prý názorově velmi blízký.

Neopomněl zmínit, že jej od předsedy Senátu Miloše Vystrčila zamrzelo, že ve druhém kole senátních voleb vyjádřil podporu podnikateli Ivu Valentovi: „To mě zamrzelo a zklamalo. Je to majitel novin, které BIS označuje jako dezinformační médium. Tento milionář udělal peníze na hazardu, společensky problematickém podnikání,“ řekl, že bez této podpory by to bylo mnohem lepší.

Závěrem se Němcová věnovala trendu spojování opozičních stran, které nejen v senátních volbách pozoruje. „Strany si uvědomují, že spojením se zvyšuje jejich šance na úspěch ve volbách. I veřejnost chce, aby skončila éra Babiše,“ dodala poslankyně.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podvodník Kroupa. Vrbětice? Nová verze. Zeman jel bomby, budil strach už předem

18:34 Podvodník Kroupa. Vrbětice? Nová verze. Zeman jel bomby, budil strach už předem

Prezident Miloš Zeman nadále není přesvědčen, že je jedna verze vyšetřování explozí ve Vrběticích. V…