Mladý Stropnický jásal v ČT nad rakouskými volbami. A varoval před otevíráním jakékoliv debaty o EU

23.05.2016 22:51

Prezidentské volby v Rakousku sice vyhrál někdejší předseda Zelených Alexander Van der Bellen, ale zpravodaj ČT David Miřejovský toto vítězství označil za poslední varování rakouské společnosti jejím politikům. Pokud se něco nestane, budeme se v příštích volbách divit. Martin Komárek z hnutí ANO to vnímá velmi podobně. Naproti tomu šéf českých zelených Matěj Stropnický jásá. A tvrdě útočí na prezidenta Zemana.

Mladý Stropnický jásal v ČT nad rakouskými volbami. A varoval před otevíráním jakékoliv debaty o EU
Foto: Daniela Černá
Popisek: Poslanec Martin Komárek v Ostravě.

V rakouských prezidentských volbách zvítězil někdejší předseda Zelených Alexander Van der Bellen. Nad Norbertem Hoferem však zvítězil jen těsně asi o 30 tisíc hlasů. Pomohly mu především hlasy Rakušanů, kteří se k prezidentské volbě vyjádřili korespondenční cestou. Šéf českých zelených Matěj Stropnický už Bellenovo vítězství přivítal. V pondělních Událostech, komentářích České televize však o něm promluvil ještě jednou. Proti němu usedl Martin Komárek z Babišova hnutí ANO.

Zpravodaj ČT David Miřejovský na úvod konstatoval, že tyto volby jsou posledním varováním pro vládnoucí politickou elitu. Velká část rakouské společnosti má pocit, že s tou zemí není všechno v pořádku. A pokud s tím vládnoucí strany nic neudělají, tak s tím něco udělají Svobodní, až vyhrají příští volby... Velká část lidí chce ještě radikálnější změnu, než kterou dnes představuje Alexander Van der Bellen,“ poznamenal zpravodaj.

Ale pozor, požadavky na změnu se netýkají jen migrantů, jak by se mohlo zdát. Rakušané podle Miřejovského požadují ekonomické reformy. Současná politika rakouských lidovců a sociálních demokratů totiž odkazuje spíše na 80. léta minulého století než na požadavky na reformu v roce 2016. Jde např. o reformu sociálního systému.

Komárek posléze poznamenal, že nechce hodnotit, zda je dobře, že vyhrál Alexander Van der Bellen. Stejně tak nechce hodnotit, jestli je dobře, když v prezidentských volbách USA vyhraje Donald Trump, nebo Hillary Clintonová. Komárek zůstal jen u toho, že jde o suverénní rozhodnutí voličů, které respektuje.

Stropnický byl mnohem nadšenější. „Já jsem samozřejmě velmi rád, že vyhrál bývalý předseda Strany zelených, ale ještě důležitější možná je, že byly poraženy ty strachy, ty xenofobní útoky, to přihnojování těchto strachů. Obdivuhodné je, že Rakušané tento strach dokázali porazit. Možná se to stalo i proto, že si vláda připravila určitý program na přijímání uprchlíků. A teď bude potřeba přesvědčit o tom tu druhou polovinu společnosti,“ poznamenal předseda českých zelených.

Česká vláda by se po vzoru té rakouské měla postavit před své občany a říct: My jsme schopni přijmout tolik a tolik uprchlíků a máme pro ně takový a takový program, prohlásil Stropnický.

Podle Komárka ale Češi nejsou na něco takového připraveni. „My jsme nepřekonali postkomunistické uvažování. My nejsme připraveni na to, aby nám Evropa diktovala: Vy tady přijmete tolik a tolik. Lidé v Řecku trpí, trpí v Itálii, trpí v Rakousku a já osobně bych jim moc rád pomohl, ale trvám na tom, že do České republiky mají chodit jen lidé na základě dobrovolnosti,“ zdůrazňoval Komárek.

„Ty řeči pana prezidenta, při vší úctě k panu prezidentovi, že je to řízená invaze, tak to je nesmysl. Řízená invaze to prostě není... Ale pan prezident nemá žádnou politickou podporu, on má své voliče, ty velmi dobře zná a snaží se tyto voliče si udržet. To je legitimní,“ pokračoval Komárek.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Ale Hofer ani Svobodní, to nejsou ďábli. Oni tam jen chtějí vést debatu o tom, jak dál. Tuhle debatu ostatně teď vedou i ve Velké Británii,“ uzavřel Komárek.

Stropnický znovu volil podstatně razantnější slova. „Je to riziková debata, která ohrožuje EU,“ varoval Stropnický. Pan prezident aktivně podněcuje v lidech drobnou nenávist a závist. To přesně dělá při svých cestách po krajích. A já si myslím, že to není dobře, protože pro spoustu lidí je prostě důležité, co řekl prezident. Pořád představuje vážený úřad,“ doplnil předseda zelených.

Nakonec se oba pánové shodli na tom, že je úplně jedno, co říká Klára Samková, a to i když to říká o islámu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ropa, islám, USA. Martin Koller shrnuje vše, co potřebujete vědět o Íránu, který dnes řeší celý svět

20:26 Ropa, islám, USA. Martin Koller shrnuje vše, co potřebujete vědět o Íránu, který dnes řeší celý svět

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA K otázce, zda je Írán nebezpečný, je nutné přistupovat z více pohled…