Muslima domů nevoď! Drsná čísla, za která se „kavárna“ bude stydět. Otřese to mnohými, mnozí se třeba zasmějí

30.10.2018 9:44

Česká republika je zase v něčem na vrcholu. Ne, není to sport. Je to nevole k muslimům. Podle nového výzkumu Pew Research Center jsou zde stále velké rozdíly mezi východní a západní Evropou. A i když se Češi v lecčems se západní Evropou shodují, v pozici k muslimům a v otázkách národa stále náleží k Východu. A zajímavý poznatek, Čechům vadí muslimové, na Slovensku zase více vadí homosexuálové a jejich svatby.

Muslima domů nevoď! Drsná čísla, za která se „kavárna“ bude stydět. Otřese to mnohými, mnozí se třeba zasmějí
Foto: Repro Pew research Center
Popisek: Dotazník Pew Research Center zda by dotyční přijali muslima do rodiny
reklama

Data pocházejí z průzkumů dělaných v období mezi roky 2015 a 2017. Účastnilo se 56 000 dotazovaných v 34 zemích západní, střední a východní Evropy. Jako nejextrémnější příklad rozdělení Evropy podle již padlé železné opony považuje Pew Research přístup k muslimům. Zde jsou Češi buď na špici, nebo na ocase, podle toho, jak čtenář výzkum vnímá. Otázka zněla, zda by přijali muslima či žida jako rodinného příslušníka. V Čechách to bylo pouhých 12 % dotazovaných u muslima, ale 51 % u žida. Pro zajímavost, nižší číslo u muslimů bylo jen v s Tureckem hraničící Arménii, a to 7 %. Nadpoloviční většina dotazovaných by ve slovanských zemích přijala muslima jen v Chorvatsku, nicméně se 47 % se tomuto číslu blíží naše blízké Slovensko.

Přijatelnost muslimů/židů jako rodinných příslušníků:

Western Europeans more likely than Central and Eastern Europeans to say they would accept Jews, Muslims into their family

V přijímání muslimů se mladí Češi příliš neliší od starých. Pouhých 16 % by přijalo muslima do rodiny. Na Slovensku je rozdíl větší, až 54 % dotázaných mladých Slováků by muslima do rodiny přijala. Mladými se rozumí lidé ve věku 18 až 34 let. Na nejvyšších příčkách jsou opět země západní Evropy, přes 90 % je to v Dánsku, Norsku a Nizozemí.

Přijatelnost muslimů/židů jako rodinných příslušníků u mladých (18–34 let):

Even among young adults, relatively few in Central and Eastern Europe willing to accept Muslims in family

Anketa

Udělil Miloš Zeman letos státní vyznamenání správným osobnostem?

92%
8%
hlasovalo: 8654 lidí

V čem se naopak Česko velice liší od zmíněné Arménie, je otázka náboženství.

Pro 78 % dotazovaných Čechů není náboženství důležitou součástí národní identity, naopak u Arménů 84 % uvedlo, že je. Nad Čechy jsou v ateismu jen baltské a skandinávské státy, spolu s Belgií.

Důležitost náboženství v národní identitě:

Fewer people in Western European countries see religion as a key component of national identity

Češi jsou také na střední Evropu dost „namyšlení“. 55 % u nás dotázaných souhlasí s tvrzením „naši lidé nejsou dokonalí, ale naše kultura je lepší než ty ostatní“. V tom se Češi shodují s Poláky, u kterých je to stejné procento. U Němců je to 45 %, u Rakušanů o dvě procenta více, u Slováků 44 % a 46 % u Maďarů. Nejpyšnější na svou kulturu jsou v Evropě dluhovou krizí postižení Řekové, za nimi jsou Gruzínci a Arméni.

„Nadřazenost“ kultury nad ostatními:

Eastern Europeans are more likely to regard their culture as superior to others

Kde se Česká republika řadí k Západu, to je otázka manželství homosexuálů. Dohromady 29 % dotazovaných v Čechách uvedlo, že jim vadí či silně vadí svazky gayů a leseb. Podobná čísla mají katolické západní země jako Irsko či Portugalsko, v Itálii je to dokonce 38 % dotázaných. Na Slovensku naopak tyto svazky vadí 47 % dotázaných a i s tímto výsledkem se Slovensko řadí mezi tolerantnější východní země. V Gruzii je proti například celých 95 %. U mladých je to potom pouhých 18 %, což Česko významně odlišuje od zbytku zemí na východ od nás.

Homosexuální manželství:

Most Central and Eastern Europeans oppose same-sex marriage, while most Western Europeans favor it

Odpor k homosexuálnímu manželství u mladých:

Young adults in Central and Eastern Europe largely oppose gay marriage

Už menší rozdíly jsou v podpoře potratů, i když zde se řadí Česko mezi západní Evropu. Pouhých 14 % by bylo pro zakázání potratů.

Legalita potratů:

Western Europe unified in support for legal abortion, Central and Eastern Europe more evenly divided

Kde Češi opět vedou žebříček, je počet dotázaných, kteří se nehlásí k žádným církvím. V Čechách je to 72 %, což je výrazně nad dalšími zeměmi jako Estonsko a Nizozemí, kde je to „pouhých“ 45 a 48 %. Také pouhých 34 % u nás uvedlo, že byli jako křesťané vychováváni. Spolu s Estonskem jsme podle výzkumu také národ, pro nějž je náboženství v našem životě nejméně důležité. Až 66 % dotázaných v Čechách v Boha vůbec nevěří a o jeho existenci je silně přesvědčeno pouhých 13 %. Na Slovensku je to přitom obráceně, v Boha věří 66 % dotázaných. Češi také ze tří čtvrtin souhlasí, že náboženství by mělo být oddělené od státu.

Vyznání v Evropě:

Europe’s Christians split among Orthodox, Catholics and Protestants

Křesťanské vychování/křesťanem dnes:

Large drops in Christian affiliation in Belgium, Norway, Netherlands, Spain, Sweden

Důležitost náboženství pro život:

Overall, Central and Eastern Europeans are more religious than Western Europeans

Víra v Boha:

Belief in God more widespread in Central and Eastern Europe

I co se týče víry v nekřesťanské koncepty jako například osud, uhranutí či reinkarnaci, jsou Češi spíše skeptičtí a z východních zemí věří nejméně, ale většina západních zemí je v tomto ohledu ještě dál. 43 % Čechů věří v osud, 21% v uhranutí či uřknutí a 23 % v reinkarnaci. Na Slovensku v uhranutí věří podle výzkumu 48 %. Nejméně v tyto věci věří Italové a Britové.

Víra v osud/uhranutí/reinkarnaci:

Central and Eastern Europeans more likely than Western Europeans to believe in fate

 Češi také věří, že k tomu, aby byl někdo opravdu Čechem, se musí v Čechách buď narodit, nebo odtud mít alespoň rodiče či jiné příbuzné. 78 % si myslí, že je nutné se zde narodit, 66 % stačí mít zde příbuzné. V tom se Češi shodují s většinou východních zemí a nemají ani velké rozdíly mezi mladými a starými odpovídajícími. Nejméně je to naopak ve Švédsku, lehce nad 20 % u obou otázek. Švédové zřejmě původ za důležitý nepovažují, což se odráží i v jejich politice.

Důležitost narození v zemi/ přítomnost příbuzných z ní:

Central and Eastern Europeans more likely than those in West to say birth, ancestry important to national identity

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rakovina společnosti. Dobrovolnice o tom, když necháme někoho padnout na naprosté dno

21:38 Rakovina společnosti. Dobrovolnice o tom, když necháme někoho padnout na naprosté dno

ROZHOVOR „Rok se díváme na šťourání lidem v nose a píchání injekcí, pokud možno v největším detailu,…