Na chodbě odkývou. Pak stejně zvednou ruku proti. Není domluveno s „šéfy“

27.10.2023 13:40 | Monitoring

Poslanci opozičního parlamentního hnutí ANO během pátečního jednání Poslanecké sněmovny opět kritizují vládní poslance. Stínový ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO) na sociální síti si stěžuje, že opět nenaslouchají návrhům opozice, jeho stranický kolega poslanec Kamal Farhan zase poukázal, jak pětikoalice odmítla projednat zákon léčiv, z jehož blokování viní opoziční poslance. Farhan je ve sněmovním emotivním vystoupení označil za „lháře a dezinformátory“.

Na chodbě odkývou. Pak stejně zvednou ruku proti. Není domluveno s „šéfy“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Aleš Juchelka

Opoziční poslanci Aleš Juchelka a Lucie Šafránková (SPD) zdůvodňovali své návrhy na růst příspěvku o 60 000 až o 100 000 korun vyšším růstem cen v uplynulých letech. Sněmovna je ale koaliční většinou zamítla, stejně jako opoziční úpravy, kterými by dávka v určitém poměru vzrostla i rodinám s malými dětmi narozenými před lednem příštího roku. SPD neprosadila automatickou valorizaci dávky podle inflace, ani zachování možnosti čerpání příspěvku až do čtyř let věku dítěte, když vládní novela zkracuje dobu o jeden rok.

„Hlasování o rodičovském příspěvku ukazuje problém pětikoalice,“ píše poslanec Juchelka na sociální síti X. „Koaliční poslanci totiž nepodpoří nikdy nic, co jim předtím neschválí jejich šéfové. Takže i když na chodbě vládní poslanci přiznávají, že mé pozměňováky jsou správné, tak nakonec hlasují proti,“ popisuje.

Juchelka ve Sněmovně apeloval na poslance stran vládní pětikoalice, že rodiny čekají na navýšení rodičovského příspěvku už přes rok a půl. „Ty rodiny čekají na navýšení rodičovského příspěvku po celou dobu energetické krize, kdy se jim zvyšují náklady nejen na energie, na bydlení, na nájmech, ale samozřejmě i po konsolidačním balíčku to bude velmi, velmi sahat do jejich peněženek,“ vzkázal od sněmovního pultíku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Cenzura

Fakt chcete zavádět cenzuru médií a kontrolovat jejich obsah, jak uvedl váš poslanec Nerušil, který tvrdí, že se chcete zaměřit na kontrolu obsahu veřejnoprávních médií? To už tu bylo. Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vysílají, ale to podle mě ještě vám politikům nedává právo do ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zdravím Vaška Moravce. Tu miliardu mu nezávidím.” Vyplouvají vážné věci

4:46 „Zdravím Vaška Moravce. Tu miliardu mu nezávidím.” Vyplouvají vážné věci

Jak to dopadá, když se má omluvit za nepravdivé nařčení neziskovka vedená Václavem Moravcem? Takovou…