O čem se mám bavit s agrobaronem Babišem? „Ministr Válek“ odmítl poradu. Neměl dělat

20.10.2021 7:12

Mezi končícím premiérem Andrejem Babišem (ANO) a pravděpodobným příštím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem by se teď napětí dalo krájet. Pánové tasili své slovní pistole a v pomyslném souboji na 30 kroků na sobě nenechávají nit suchou. Andreji Babišovi ostře sekunduje i končící ministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch. Mezitím sociolog Daniel Prokop předložil Válkovi nepříjemná fakta.

O čem se mám bavit s agrobaronem Babišem? „Ministr Válek“ odmítl poradu. Neměl dělat
Foto: TOP 09
Popisek: Vlastimil Válek

Končící premiér Andrej Babiš (ANO) chtěl nadcházející protikoronavirová opatření koordinovat s budoucí vládou a nabídl post ministra zdravotnictví po Adamu Vojtěchovi expertovi na zdravotnictví z TOP 09 Vlastimilu Válkovi. Válek tuto nabídku odmítl a uhodil na odcházejícího premiéra, že rozehrává další politickou hru.

„Už to, že premiér Babiš vzbuzuje ve veřejnosti pocit, že se nás snaží vtáhnout do debaty s odbornými komisemi, je naprostá lež. Chce nás vtáhnout do debaty s politiky ANO... Ale o čem se mám bavit s právníkem Vojtěchem, s agrobaronem Babišem?“ vypálil Válek v rozhovoru pro server Seznam Zprávy. Ve vládě s StBákem prý sedět nebude.

Válek zdůraznil, že končící kabinet Andreje Babiše koronavirus od srpna neřeší. „Za mě totálně neřeší řízení epidemie, kašlou na to a chtějí nám to zdravotnictví předat v co nejhorším stavu. Já pro to nemám jiné vysvětlení,“ pokračoval v palbě Válek.

Válek a Babiš jsou ve při

Stávající vláda měla podle Válka občany víc motivovat k očkování, protože jedinou ochranou proti nemoci covid-19 je očkování. Pro rizikové pacienty i třetí dávkou. Očkovat se nedaří především v Moravskoslezském kraji. A to je podle Válka problém. A pokud to nepůjde jinak, bude třeba vyhlásit lokální opatření v daném kraji, ale ne v celé republice.  

Válek by si podle svých vlastních slov promluvil s odborníky na Ministerstvu zdravotnictví, ale on tam prakticky žádné nevidí. Debatoval by s nimi o situaci i o uznávání protilátek. Až se stane ministrem, hodlá o tom debatovat s Vojtěchem Thonem, Rastislavem Maďarem a dalšími.

Jenže Babiš si to nedal líbit a přešel do protiútoku.

„Přestaňte nás urážet, pane Válku. My Vás zvali na Radu pro zdravotní rizika. Vybízím ke spolupráci. K debatě s odborníky. Bez politiky. Vy ale nechcete a s tím vaším AntiCovid týmem publikujete jen bezobsažné strategie. Vláda proto zítra rozhodne o dalších opatřeních, i bez vás,“ nebral si servítky odcházející předseda vlády.

Válek a Babiš jsou ve při

Končící ministr zdravotnictví Vojtěch se přidal.

„Poskytli jsme AntiCovid týmu podklady už ve čtvrtek. Tým Ministerstva zdravotnictví je připravený dodat další data a informace hned. Naším úkolem je vyřešit epidemii. Covid nezná politickou příslušnost. Tato prohlášení vypadají spíše, že se bojíte přijmout odpovědnost,“ zaznělo od ministra.

Válek a Babiš jsou ve při

Mezitím sociolog Daniel Prokop předložil pravděpodobnému příštímu ministrovi zdravotnictví Válkovi nepříjemná fakta.  

„Doufám, že (asi) budoucí ministr chápe, že 900 lidí na JIP stojí cca 50 milionů denně, loni při tomto počtu umíralo 100-150 lidí denně, je omezená další péče, poklesne prevence rakoviny atd., je spontánně či řízeně zavřená velká část ekonomiky. Fakt tento přístup musíme opakovat?“ zeptal se.

Válek a Babiš jsou ve při

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Federalizace EU? I lidovci jsou z německého nápadu zděšeni. Ministr Bek nevylučuje diskusi

10:44 Federalizace EU? I lidovci jsou z německého nápadu zděšeni. Ministr Bek nevylučuje diskusi

Mnozí čeští politici zaujímají odmítavý postoj k úmyslu rodící se vlády budoucího německého kancléře…