Orbán: My jsme se EU vyplatili. Proto nás tam vzali. Ukrajina se nevyplatí

28.04.2025 12:15 | Zprávy

V otázce mírové dohody mezi Ukrajinou a Ruskem se často řeší otázka vstupu Ukrajiny do NATO. Méně se řeší vstup Ukrajiny do Evropské unie. Podle jeho vyjádření by takový vstup nevadil ruskému prezidentu Putinovi. Za to by ale vadil maďarskému premiéru Orbánovi. Podle něho by Ukrajina v EU nebyla přínosem pro stávající členy. Upozorňuje, že členové V4 byli přijati, protože se to vyplatilo. Podle posledního odhadu by obnova Ukrajiny stála 12,6 bilionu korun za deset let.

Orbán: My jsme se EU vyplatili. Proto nás tam vzali. Ukrajina se nevyplatí
Foto: XTV
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán v pořadu XTV

Americký prezident Donald Trump se nadále snaží dosáhnout ukončení války mezi Ruskem a Ukrajinou. Agentura Reuters informovala o tom, jaký návrh představil zvláštní vyslanec USA Steve Witkoff v Paříži 17. dubna.

Anketa

Obáváte se násilností během letošní volební kampaně?

hlasovalo: 2911 lidí
Jeho součástí je například, že Ukrajina se nebude snažit vstoupit do NATO, USA uznají, že Krym je součástí Ruska de jure a že Rusko kontroluje čtyři oblasti Ukrajiny de facto. Ale součástí tohoto mírového návrhu je i to, že Ukrajina může nadále usilovat o členství v EU. Návrh již dle New York Times Ukrajinci odmítli a poskytli protinávrh, v němž požadují například kontingent evropských vojáků podporovaný Spojenými státy.

Podle historika pod přezdívkou Big Serge je ukrajinský návrh až směšný v tom, jak je pro Rusy nepřijatelný. „Rusům nedává vůbec nic, zatímco Ukrajině poskytuje bezpečnostní záruky a členství v EU. Požaduje, aby Rusko vrátilo Ukrajině Záporožskou JE, přehradu Kachovka a ústí delty Dněpru. Financuje obnovu Ukrajiny ze zmrazených ruských aktiv a neklade žádná omezení na poválečné AFU.

Na oplátku by Rusko získalo pouze nejasnou možnost budoucích územních jednání a případné uvolnění sankcí v budoucnu. Na to Kreml samozřejmě nikdy nepřistoupí. Není to seriózní mírový návrh, ale potvrzuje odhodlání Ukrajiny bojovat dál, dokud nebude zničena. V tomto smyslu je plně přijatelný,“ komentoval.

Ruský prezident Vladimir Putin se v roce 2022 vyjádřil, že proti členství Ukrajiny v EU nic nemá. Tento postoj podle Evropské pravdy nadále trvá, Kremlu vadí, že by se Ukrajina přidala do vojenské aliance NATO, ale zakazovat jí vstup do EU nehodlá.

Proti členství Ukrajiny v EU však vystupuje maďarský premiér Viktor Orbán. Ten v pořadu Dobré ráno, Maďarsko, rozjímal nad tím, proč jsou do EU přijímány nové státy. A došel k tomu, že je to proto, aby z toho benefitovaly země již přijaté. „Západ přijal Maďarsko, Polsko, Českou republiku a Slovensko, protože z toho těžil, ne protože nám chtěl udělat laskavost,“ řekl a dodal, že to EU mohla říkat, ale „čas pohádek už uplynul“. „Vzali nás, protože to bylo v jejich zájmu,“ prohlásil.

Načež se dostal k Ukrajině. „Kdyby nám její přijetí prospělo, s radostí bych byl pro. Jsem si jist, že pokud přijmeme Ukrajinu, budeme na tom hůř. A proč bychom se měli mít hůř, když se můžeme mít lépe nebo alespoň chránit to, co máme?

Orbánovy obavy nejsou neopodstatněné. Podle posledního odhadu Světové banky a ukrajinských institucí budou celkové náklady obnovy Ukrajiny 506 miliard eur za deset let (12,6 bilionu korun), což je 2,8krát nominální HDP Ukrajiny za rok 2024. Vzhledem k tomu, jak nízké bylo ukrajinské HDP na hlavu již před válkou, by vstup země do EU velice zamával s přidělováním kohezních fondů, které se přidělují zemím, jejichž hrubý národní důchod (HNP) na hlavu je pod 90 % průměru EU.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Karel Šebesta

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Co se Ukrajiny týče někteří si stále myslí, že jsou těmi, kdo bude rozhodovat jak to skončí., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusevesan , 28.04.2025 12:26:54
USA mají jen poradní hlas, Evropa žádný. Rozhodovat bude vítěz války. Neznám válku ,kde by si poražený a jeho pomahači diktovali podmínky. Neznám. A ani v této válce to nebude jinak.

|  8 |  0

Další články z rubriky

„Skandální.“ Hrad tajil, ale neutajil. Měl by přijet Zelenskyj. Přišla stížnost

21:31 „Skandální.“ Hrad tajil, ale neutajil. Měl by přijet Zelenskyj. Přišla stížnost

Tajnosti kolem příjezdu zahraničního státníka na Pražský hrad vzbuzují otázky. Oficiálně jméno návšt…