„Pravdomluvnost nikdy nepatřila k politickým ctnostem,“ napsala Hannah Arendtová v roce 1971 o politické teorii. A dodala, že lež byla vždy považována za ospravedlnitelný nástroj politického jednání. Velšská vláda vedená Labouristickou stranou však chce toto paradigma změnit a zavázala se, že do roku 2026 zavede legislativu „global first“ (první na světě), jejímž cílem je znemožnit lhaní ve velšské politice.
Cardiffská exekutiva požádala výbor pro normy chování velšského parlamentu (Senedd) o pomoc při hledání nejlepšího způsobu, jak toto opatření zavést. Think-tank Compassion in Politics rovněž předkládá údaje, které mají objasnit konečné znění návrhu zákona.
„Návrh předpokládá, že zvolení politici, kteří vědomě lžou, by mohli být nuceni opustit své funkce. Vztahovat se opatření má i na kandidáty ve volbách, kterým hrozí trestní stíhání, pokud uvedou veřejnost v omyl nebo učiní nepravdivé prohlášení s cílem získat hlasy,“ uvádí think-tank.
Odstranění lhářů pro obnovení důvěry
Cílem tohoto průkopnického zákona je postavit Wales do čela globální výzvy k obnovení důvěry v politiku. „Opatření trestního postihu politiků, kteří lžou, by měla být zavedena před příštími volbami do Senátu, které se budou konat 7. května 2026,“ uvedl Mick Antoniw, hlavní poradce velšské vlády. „Velšská vláda do roku 2026 předloží legislativu, která umožní diskvalifikaci poslanců a kandidátů, kteří se dopustí úmyslného podvodu, prostřednictvím nezávislého soudního procesu,“ uvedl Antoniw.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Naďa Borská